Elfogyott a hitelezők türelme, legalábbis erre utal, hogy egyre több csődeljárás indul meg hazánkban. A Coface Hungary követeléskezelő tegnap közzétett adatai szerint az idei év első felében 26 százalékkal több vállalkozás dőlt be, mint az előző év hasonló időszakában. Ez különösen annak fényében elkeserítő, hogy már a tavalyi év hasonló időszakában is 21,8 százalékkal növekedett a fizetésképtelenné vált cégek száma.
Figyelemre méltó, hogy a hitelezők ma már nem várnak annyit a felszámolás elindításával, mint akár fél évvel ezelőtt. Profibbá váltak: a gyorsabban indított eljárásban nagyon rövid és szigorú határidőket szabnak meg, mert tartanak a végelszámolással járó trükközéstől. A vállalkozások egy része ugyanis a saját maga ellen indított végelszámolással igyekszik kibújni a csődbűntett gyanúja alól, mielőtt még fizetésképtelenné nyilvánítják a cégét.
Kérdésünkre Bagyura András, a Coface Hungary kereskedelmi vezetője elmondta, hogy az utóbbi fél év tendenciái őket is meglepték, mivel arra számítottak, hogy a tavaly őszi nagy csődhullámmal végleg elvonultak a fekete felhők. A további romlást a szakember azzal magyarázza, hogy nem indult el a gazdaság kilábalása, amire ők és a vállalkozók is számítottak. Azok a cégek, amelyek a tavalyi évet még éppen kihúzták, idén is alig-alig kaptak megrendeléseket, s kénytelenek voltak csődöt jelenteni.
A hitelminősítők most kevésbé optimisták, mint fél évvel ezelőtt, ám a fizetésképtelenségi eljárások számottevő növekedésére már nem számítanak. A Coface a mutatók javulását jósolja, szerintük a legroszszabb esetben is az év utolsó negyedében kezdődik a kilábalás.
A fizetésképtelenségi eljárások majd negyede a kereskedelemben indult el, ötöde pedig az építőiparban. Ez utóbbi nem meglepő, hiszen az ágazatban továbbra is nagyon alacsony a megrendelések száma, s a Központi Statisztikai Hivatal tegnapi adatai is visszaesést mutatnak. Az év ötödik hónapjában az építőipar termelése 10,6 százalékkal maradt el a tavaly májusitól, az első öt hónap teljesítménye pedig 11,6 százalékkal a 2009. január–májusi időszaktól. Ugyanilyen elkeserítő a rendelésállomány alakulása is: az idén májusban 25 százalékkal kevesebb szerződést kötöttek, mint tavaly ugyanilyenkor.
A Dun & Bradstreet cégnyilvántartó friss jelentése szerint a tavalyi évhez hasonlóan idén is az építőipar számít a legkockázatosabb ágazatnak az 5,34 százalékos bedőlési arányával. Ez csaknem kétszerese a magyar gazdaság átlagának, s komoly emelkedést jelent a tavalyi 4,68 százalékhoz képest.
Szakértők ezért azt ajánlják a beruházóknak és építőipari vállalkozásoknak, hogy fokozottabban ellenőrizzék üzleti partnereik fizetőképességét, mert a statisztika szerint minden huszadik építőipari cég a felszámolás sorsára jut.

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?