Vatikáni foci szeretetteljes keretek között

A római Szent Péter-székesegyház szomszédságában, 16 csapat részvételével fut a vatikáni bajnokság. A legkisebb ország ligája komoly médiaérdeklődés mellett zajló, családias viadal. (Már ha azt a bajnokságot, ahol papok fociznak, lehet a családias szóval illetni.) Ima meccs előtt és után, teológiahallgató szurkolók a lelátón, díjátadó a pápával.

Radványi Benedek
2010. 07. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Clericus Cup-viadalt (papi kupának fordíthatnánk) idén hatodszorra rendezték meg, 16 csapat játszott két nyolcas csoportban, majd kieséses rendszerben. A kereteket a római szemináriumok diákjai alkotják (pár „idegenlégióssal”, például egy kollégiumi szakáccsal kiegészülve). A kupát az előző évekhez hasonlóan az olaszok, vagyis a Redemptoris Mater diákjai nyerték.
Nem holmi iskolai focizgatásról van szó, a megyei televízióban hosszabb összefoglalókat, az olasz újságokban öles cikkeket közölnek az eseményről. Még mezszponzorok is vannak, s a tavalyi szezonban a győztesnek járó kupát maga XVI. Benedek pápa adta át.
A játékosok nagy része felszentelt pap, akik Rómában folytatják tanulmányaikat. Reggel szentmise, délelőtt tanulás, délután edzés, hétvégén meccs – nagyjából így áll öszsze a napirend egy ügyesebb lábú szeminaristának. Ilyen a viadal mára egyetlen magyar szereplője, Kocsis Dániel is, aki a Szent Anzelm Kollégiumhoz csatlakozva, vagyis a „spanyolok” színeiben négy gólt szerezve házi gólkirály lett az elmúlt idényben. Elmondása szerint a bajnokság hasonló keretek között zajlik, mint a profiknál. (Igaz, a játékidő kétszer 30 perc, s a sárga és piros lapok mellett kék is van, ami ötperces kizárást jelent.) „Ugyanúgy kell szakorvosi vizsgálat, igazolás, s szurkolók is bőven vannak, diáktársak és apácák is. Nekünk úgy tizenöt fős a táborunk, de az amerikaiak dobokkal, gitárral, transzparensekkel jönnek, remek hangulatot teremtenek. Volt, hogy a pálya környékén élők panaszkodtak a szurkolótáborok zajossága miatt.”
A mérkőzéseket közös imádság előzi meg, a végén pedig a vesztes csapatkapitánya mond egy fohászt. A csapattársak elnézőbbek egymással, nincs veszekedés és káromkodás. Bár a 2008-as idényben megtörtént, hogy egy Burkina Fasó-i pap egy játékvezetői ítélet után előbb szidalmazta a bírót, majd mezét is hozzávágta, de nem ez a jellemző. A pályán férfias küzdelem zajlik, de sportszerű, szeretetteljes keretek között. Igaz, nem sokkal azután, hogy az olasz kupa döntőjében Francesco Totti emlékezetes módon odarúgott az interes Balotellinek, az egyik papfocista hasonlóan járt el. „Az egyik negyeddöntőn történt, a bíró elfogult volt, ettől kapta fel a vizet, a sajtó pedig az esetet. Ám a legtöbb helyen úgy írtak róla, hogy a pap is ember, s néha megesik hasonló, s mindez segített az ő hivatásában is.”
A Clericus Cupot az idén az eddigieknél is színvonalasabban rendezték meg, a csapatok mellé hivatásos edzőket rendeltek – az egyház ezzel is mutatni akarja, hogy nyit a világ felé, így próbálja kombinálni az égi és a földi dolgokat. Egy válogatott létrehozása is a tervek között szerepel, amelynek nem más, mint a szintén vallásos Marcello Lippi lenne a vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.