Megháromszorozta erdőterületét Etiópia a 2000-ben meghirdetett nagyszabású fatelepítési kampány óta – adta hírül az AFP. Az afrikai ország természeti erőforrásainak kimerülése, a krónikussá váló szárazság és a mind gyakoribb éhínség tíz évvel ezelőtt már elodázhatatlanná tette a fásítási program elindítását, amelytől az eróziós folyamatok megfékezését és a biodiverzitás javulását remélik. Az országos kampánynak köszönhetően mindenütt nagy lendülettel láttak munkához az emberek. Minden évben több százmillió fát ültettek el, eddig a legtöbbet: 700 milliót egyedül 2007-ben. Ez világrekord volt, abban az évben a ranglista második helyezettje: Mexikó is csak 217 millió újonnan elültetett facsemetével büszkélkedhetett. Az országos erőfeszítés az etiópiai folyók vízgyűjtő területén hozta a leglátványosabb eredményt, az agrártárca adatai szerint az odatelepített erdők terebélyesednek a leggyorsabban.
Az 1,1 millió négyzetkilométeren elterülő országnak az idén már a kilenc százalékán nőnek fák, szemben az ezredfordulón mért három százalékkal. A korábbi adatok ismeretében azonban ez még mindig nagyon kevés. Etiópia területének a múlt század elején ugyanis még 35 százalékát borította erdő. Ám a tűzifa, valamint a mezőgazdasági termőterületek és legelők iránti növekvő igények miatt folyamatossá váló fairtás odavezetett, hogy 2000-ig az erdők nyolcvanhat százaléka eltűnt.
A nagyarányú és gyorsütemű fatelepítést Etiópia kétségbeejtő szegénysége és a rablógazdálkodás súlyos következményei tették szükségessé, de környezetvédelmi szakértők szerint a globális felmelegedéssel küzdő világ is hasznát látja. A kiterjedt erdőségek segítenek majd megkötni az üvegházhatást okozó szén-dioxid egy részét.

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”