Wulff nehéz győzelme

A kereszténydemokrata Christian Wulff lett Németország tizedik és egyben legfiatalabb államelnöke. A konzervatív és liberális kormánypártok ötvenegy éves jelöltjének majd kilenc órát kellett várnia arra, hogy megszülessen a szövetségi közgyűlés döntése.

Stefan Lázár
2010. 07. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wulff okos fejei. A köztársaság tizedik elnökének megválasztása előtt a kormány jelölte, Christian Wulff érdekes elképzeléssel hívta fel magára a figyelmet. Bejelentette: tudósokból, politikusokból, művészekből és – mint mondta – „okos fejekből” verbuvált tanácsadócsapat összeállítását tervezi, hogy olyan javaslatokat kapjon tőlük, amelyekkel kialakítható egy modern, a jövő feladatainak eleget tevő ország. „Korunk nagy kihívását olyan kérdések megoldása jelenti, mint a demográfiai fejlődés, a fiatal generáció túlterhelésének megakadályozása és a migrációs népcsoportok integrálása” – vélte Christian Wulff. (S. L. S.)


Wulff az első két választási menet során nem kapta meg a grémiumot alkotó 1244 küldött abszolút többséget jelentő szavazatát. A CDU/CSU és FDP soraiból előbb több mint negyven, majd huszonkilenc személy nem támogatta Alsó-Szászország tartományi miniszterelnökét, ezzel fejezve ki elégedetlenségét a Merkel-kormány munkájával szemben. Ők – a titkos szavazás lehetőségét kihasználva – a szociáldemokraták és Zöldek ellenjelöltjét, Joachim Gauckot támogatták. A szocialisták a Baloldalt képviselő Lukrezia „Luc” Jochimsen mögé álltak, aki azonban a harmadik voksolási menet előtt visszalépett. A választás így párbajjá alakult az ügyvédi diplomával rendelkező, katolikus Wulff és a hajdani keletnémet evangélikus lelkész Gauck között. Előbbi végül 625 szavazatot kapott, utóbbi 494-et. A mindent eldöntő szavazás előtt a szociáldemokraták és a Zöldek megpróbálták a Baloldal politikusait Gauck mellé állítani, ám a jelek szerint ez nem sikerült, Wulff az utolsó fordulóban kapta a legtöbb voksot, amikor már az egyszerű többség is elég volt.
A köztársaság tizennegyedik és az újraegyesítés óta ötödik szövetségi közgyűlését a parlament elnökének rövid beszéde vezette be. Norbert Lammert kiemelte, a német történelem legjobb alkotmánya szabályozza az állam legmagasabb tisztségéről döntő grémium feladatát. Horst Köhler váratlan lemondása mindeddig egyedülálló jelenségnek számított és nehéz feladat elé állította a Bundestag adminisztrációját, hiszen harminc nap alatt kellett előkészítenie az 1244 főnyi testület ülését. Két szociáldemokrata képviselő egészségi állapotára hivatkozva lemondta részvételét. A parlament elnöke egyben utalt az államfő tevékenységét megszabó feladatokra: „Tisztázni, kibékíteni, közvetíteni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.