Ötször is Janics

K A J A K - K E N U Storcz Botond tíz érmet, közte öt aranyat vár a magyar kajak-kenusoktól a lengyelországi Poznanban holnap megkezdődő világbajnokságon. A szövetségi kapitány ezzel csekély kockázatot vállal, hiszen a tíz érmet egy híján a hölgyek is elérhetik, az öt aranyat pedig Janics Natasa egy személyben begyűjtheti. Igaz, nem egymagában, hiszen a kajak egyes kétszáz és ötszáz méter mellett három csapategységben is rajthoz áll – mindegyikben reális győzelmi eséllyel. A tavalyi vb-hez képest a férfi kajakos és a kenus szakág is alaposan átalakult, megfiatalodott, s előbbi esetében az sem kérdéses, hogy egyben megerősödött.

2010. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar csapat
Női kajak, 200 m, K1: Janics Natasa; K2: Kovács Katalin, Janics; váltó: Janics, Paksy Tímea, Hegyi Zomilla, Vad Ninetta. 500 m, K1: Janics; K2: Szabó Gabriella, Kozák Danuta; K4: Janics, Csipes Tamara, Kovács, Benedek Dalma. 1000 m, K1: Kovács; K2: Szabó, Csipes. 5000 m, K1: Folláth Vivien.
Férfi kajak, 200 m, K1: Molnár Péter; K2: Dombi Rudolf, Beé István; váltó: Molnár, Gyertyános Gergely, Dudás Miklós, Boros Gergely. 500 m, K1: Szalai Tamás; K2: Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor. 1000 m, K1: Kucsera; K2: Kammerer, Vereckei Ákos; K4: Dombi, Szalai, Kökény Roland, Hadvina Gergely. 5000 m, K1: Gyökös Lajos.
Férfi kenu, 200 m, C1: Kovács Gergely; C2: Kovács, Végh Attila; váltó: Kovács, Horváth Gábor, Nagy Péter, Bozsik Attila. 500 m, C1: Korisánszky Péter; C2: Széles Gábor, Varga Dávid. 1000 m, C1: Vajda Attila; C2: Tóth Márton, Mike Róbert; C4: Széles, Varga, Nagy, Sarudi Pál. 5000 m, C1: Fürdök Gábor.
Női kenu, 200 m, C1: Marschalkó Alexandra.
Csütörtökön az 1000, pénteken pedig az 500 m-es elő- és középfutamokat rendezik. Szombaton az 1000 és 5000 m-es döntők és a 200 m-es elő- és középfutamok következnek, vasárnap az 500 és a 200 m-es döntők zárják a világbajnokságot.


Janics Natasa – Kovács Katalinnal egyetemben – indult már hat számban is világbajnokságon, s mind a hatot meg is nyerte. Sőt, a magyar hölgyek a felejthetetlen 2006. évi szegedi vb-n mind a kilenc első helyet besöpörték. Háromszoros olimpiai bajnoknőnknek akkor mégis könnyebb dolga volt, hiszen „csak” csapathajóban – mindhárom kettesben és négyesben – kellett helytállnia, s a futamok is jobban el voltak osztva időben. Ezúttal mind az öt döntőjét vasárnap rendezik, négyet két és fél órába sűrítve, majd amúgy levezetésként következik a váltó előfutama és fináléja. A mindig magabiztos kajakos éppen ezért maga is kissé visszafogottan latolgatta az esélyeket:
– Külön-külön mind a négy számban, tehát a két egyesben, az ötszáz négyesben és a kétszáz kettesben is a legjobbak közé tartozom, illetve tartozunk, ám annak ellenére, hogy készültem a feladatra, nem tudhatom, miként fogom bírni a terhelést. Az öt döntőn kívül ráadásul kilenc elő- és középfutamban is rajthoz kell állnom, méghozzá három napba sűrítve, mert csütörtökön ezer méteren én nem versenyzem. Nehéz lesz, de nem lehetetlen, hogy mind az ötben sikerül nyerni.
Kovács Katalinnak idén „csak” három szám jutott – egy-egy szóló, páros és négyes, mindegyikben címvédő –, ám ennek is bőségesen elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy teljesítse a tervét, s megelőzze Birgit Fischert az örökranglistán. Jelenleg mindkettőjüknek 27-27 aranyérmük van – bárcsak az olimpiai győzelmek száma is megegyezne, Fischer nyolcig jutott, Kovács kettőnél tart, igaz, négy ezüstöt is szerzett –, nagyon valószínű, hogy a magyar klasszisnak a hét végén legalább a huszonnyolcadik meglesz. Ő maga rendkívül sportszerűen azt állítja, kettejük eredménysorát nem lehet összehasonlítani:
– Nem mondom, hogy nem foglalkoztat ez a csúcsdöntés. A válogatók után leültem, tisztáztam magamban mindent, és arra gondoltam: de jó lenne legalább egy aranyat nyerni! Úgyhogy most ez motivál, de azt azért mindenképpen szeretném hangsúlyozni, hogy az én éremhalmozásom nem összehasonlítható Fischerével. Amikor ő versenyzett, nem volt ennyi szám, én szerencsésnek mondhatom magam, hogy elméletileg minden évben kilenc lehetőségem is van.
Janics Natasa három olimpiai futamban (K-1 200 és 500, K-4 500 m) is kivívta a részvétel jogát; akár találós kérdésként is feltehetnénk, egyedüliként ki követi kettővel. Dombi Rudolf. Az Építők 23 éves kajakosa tavaly még csak a négyszer kétszázas váltó tagjaként jutott ki a világbajnokságra, idén K-4 1000-en és K-2 200-on is csapattag. Egyúttal ő a bizonyíték arra, hogy specializáció ide, specializáció oda, lehet egyszerre a sprint- és a klasszikus távon is helytállni. Mindkét egységet ő sztrókolja, mindkettőt kiválóan, a szakemberek szerint ő léphet majd Kammerer Zoltán örökébe. Az Eb-n mindkét hajóval érmes volt: a négyessel második, a párossal harmadik, nem is tagadja, elégedett lenne ezen eredmények megismétlésével.
Kammerer még előrébb tekint, s nem is csak 2012-ig, Londonra:
– Eredetileg úgy terveztem, hogy 2013-ban, a hazai rendezésű világbajnokságon hagyom abba a versenyzést. Ám idén tavasszal kiderült, hogy Vichy helyett Szeged már 2011-ben házigazda lesz, így új időpontot és célt kell találnom. Nem lesz könnyű, mert őszinte leszek, kicsit tartok a civil élettől, egyelőre el sem tudom képzelni az életemet kajakozás nélkül.
Férfi kenuban olimpiai címvédőként Vajda Attilától várhatjuk az „esernyőaranyat”, csakhogy pekingi bajnokunk tavaly csak nyolcadik lett a vb-n, s idén sem volt zavartalan a felkészülése. Vajda nem akar fölöslegesen terhet venni a vállára, azt hangoztatja, a londoni olimpia a végcél, addig minden egyéb csak köztes állomás. A kenus csapat alaposan átalakult, ezer méteren párosban Tóth Márton és Mike Róbert idehaza felülmúlta a Sáfrán testvéreket, a sprinttávon Kovács Gergely triplázik, pedig tavaly ki sem jutott a vb-re. A kajak-kenusok között feltűnően vékony Nagy Péter üde színfolt a keretben, tavaly Csabai Edvin párjaként maratoni vb-t nyert, idén az ezres négyes mellett a kétszázas váltónak is tagja. Erre mondják, hogy minden hangszeren játszik.
Változik a vb-program is, kétszáz méteren már nem versenyeznek négyesek, viszont két évtized után újra van hosszú távú finálé, mindhárom szakág számára ötezer méteren. Ez is arra utal, a sportág egyre nagyobb hangsúlyt fektet a látványra. Szerencsére egyelőre a hagyományos értékek is jelen vannak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.