Az elnök nem árult zsákbamacskát, hiszen iraki beszédében a minap már szembeállította a háborús erőfeszítéseket a gazdasági nehézségekkel, amelynek legsúlyosabb következményeként a középosztály elszegényedését jelölte meg. A novemberi félidős törvényhozási választások kampányára tekintettel ezért is övezte akkora figyelem tegnapi – lapzártánk után elmondott – kommentárját az augusztusi munkanélküliségi adatokról, s ezért előzi meg nagy várakozás a jövő hétre tervezett wisconsini és ohiói beszédeit is, amelyben a recesszió kezelésének kormányzati terveit vázolja fel.
Elemzők arra számítanak, hogy többek között fokozná az állami finanszírozású infrastrukturális projektekre, környezetbarát technológiákra költendő összegeket, s egyben célzott adócsökkentéseket ígér – például a kutatás-fejlesztés terén érintett vállalkozásoknak –, hogy beinduljon a munkahelyteremtés. Ezt célozza az az 55 milliárdos csomag is, amely a kisvállalkozások adóit kívánja csökkenteni, s amely az ellenzéki republikánusok obstrukciója miatt szenved késedelmet. Demokrata vezetők azt ígérik, hogy a törvényt még a félidős választások előtt elfogadtatják, hogy azt beiktathassa az elnök, s hivatkozhasson rá elégedetlenkedő választói előtt.
Beszédes az is, hogy Tim Geithner pénzügyminiszter határozottan cáfolta azt a sajtóértesülést, miszerint a tavalyi 787 milliárdos gazdaságélénkítő csomag után most újabbal rukkolnának elő. Igaz ami igaz, roppant rövid az idő, hiszen a törvényhozóknak néhány hetük van, és indul a novemberi választás véghajrája. A demokrata képviselők és szenátorok csak reménykedhetnek, hogy az elnök kezdeményezései megsegítik őket. Rájuk is férne, mert a felmérések jelenleg azt valószínűsítik, hogy az elnök pártja úgy a képviselőházban, mint a szenátusban elvesztheti többségét.

Megkérdezték Ruszin-Szendi Romuluszt, hogy valóban dicsőítette-e Ukrajnát a NATO ülésein – videó