A svájci kamattartás megfelelt a piaci szakértők elvárásainak. Ennek ellenére az alpesi deviza gyengülése annak köszönhető, hogy a befektetők egy esetleges kamatemelést is beáraztak, ám ez nem következett be – nyilatkozta lapunknak Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. A szakember szerint a történtek arra utalnak, hogy a svájci jegybank sem örül az erős franknak, ezért megpróbálja ezt a devizát gyengülő pályára állítani. Ugyanakkor az elemző szerint a tegnapi frankesésből hiba lenne hosszú távú következtetéseket levonni, ugyanis nagyon sok tényező erősítheti ismét az alpesi devizát. Ráadásul úgy tűnik, hogy az erős frankba már kezdenek beletörődni a svájciak, holott ez számukra is rengeteg hátránnyal jár. Patrick Odier, a Swiss Bankers’ Association, a svájci bankárszövetség elnöke szerint a svájci cégeknek nagyon hamar alkalmazkodniuk kell az erős frankhoz, mivel az tartósnak ígérkezik.
Suppan Gergely szerint a kamattartásnál is érdekesebb, hogy a jegybank módosította inflációs prognózisait. Az idei átlagos svájci pénzromlás ütemét 0,9 százalékról 0,7-re, a jövő évit 1,0 százalékról 0,3 százalékra csökkentette. A svájci jegybank még azt sem zárja ki, hogy jövőre a pénz vásárlóerejének növekedésével, azaz deflációval kell szembenéznie az alpesi országnak, márpedig az ellen minden bizonynyal fel fogják venni a harcot – jegyezte meg Suppan Gergely.
Hogy Magyarországon milyen következményekkel jár az erős frank, azt már rengeteg devizahitellel rendelkező magánszemély és cég megtapasztalhatta. Hazánkban immár az a fő kérdés, hogy miként lehet elkerülni a szociális katasztrófát. A kormány a családok megsegítésére egy nemzeti eszközkezelő társaságot hoz létre, amely a bebukó ingatlanokat kezeli majd. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tegnap a TV2 Mokka című műsorában elmondta: a társaság működésének részleteit október 15-ig kell kidolgozniuk, a kormány ezután dönt majd a felállításáról. – Az eszközkezelő a Magyar Fejlesztési Bank egyik leánytársaságaként működhet. A bajba jutott devizahitelesek forintra válthatják át a kölcsönüket, ha pedig nem tudják fizetni a kamatokat és a törlesztést sem, akkor a lakásaik átadását és bérletét választhatják – fejtette ki a miniszter. Matolcsy György hozzátette: jelenleg 93 ezer adós van komoly bajban a Magyar Bankszövetség számításai szerint, az eszközkezelő pedig közülük több tízezer fő számára nyújthat megoldást. Arra a kérdésre, hogy mennyi pénzből gazdálkodik majd az új társaság, a miniszter azt válaszolta, hogy annyiból, amennyire szüksége van, mivel a működéshez szükséges tőkéhez a hitelpiacról jut majd hozzá az új intézmény. – Az állami költségvetésben nincs erre forrás – tette hozzá Matolcsy.
Az adósok bajainak csökkentésére további elképzelései is vannak a Fidesznek. Rogán Antal és Kósa Lajos fideszes politikusok nemrégiben egy nyolc pontból álló javaslatcsomagot állítottak össze, amely a forintban és devizában tartozó fizetésképtelen adósok helyzetét kívánja megoldani. A politikusok nemrégiben a hiteleseket képviselő civil szervezetekkel egyeztettek a javaslatok részleteiről, ma pedig a Magyar Bankszövetség vezetőivel tárgyalnak. Az elképzelések szerint például a jövőben ingyenes lesz az előtörlesztés, és a bankoknak a jegybanki középárfolyam szerint kell kiszámolniuk a devizahitelek törlesztőrészleteit.
csúcson a kilakoltatás. Minden eddiginél több lakást vettek vissza a hitelezők a törleszteni nem tudó ügyfelektől augusztusban az Egyesült Államokban. E hónapban 95364 jelzáloggal terhelt lakóingatlant foglaltak le a bankok, erre a hitelválság kirobbanása óta nem volt példa. Az amerikai bankok már nem tudnak mit kezdeni a visszavett lakásokkal. (MTI)
vezércikk a 7. oldalon

Fontos, új szerepet kaphatnak a magyar gyógyszertárak a járványok elleni védekezésben