Szűkös lehetőségeik ellenére a Körösök vidékén megtalálták a módját, hogy beruházzanak a jövőbe: iskolát és kollégiumot építettek a diákoknak. Békés megye önkormányzata mintegy 630 millió forintot költött az intézményre. A forrást hosszú lejáratú hitelből biztosítják. Az uniótól sem kértek pénzt, mindent önerőből finanszíroznak. Ilyen mértékű oktatási fejlesztés – ráadásul kizárólag megyei támogatással – az utóbbi évtizedben nem fordult elő a vidéken.
A tavaly novemberben útjára indított beruházást – az új oktatási épületet és a százötven férőhelyes kollégiumot – a megyei fenntartású, gyulai székhelyű Harruckern János Közoktatási Intézmény központjában a napokban adták át. Az ünnepségen részt vett Farkas Zoltán, a Békés megyei önkormányzat elnöke is. Az iskolában és a kollégiumban a stabil hátterű és a hátrányos helyzetű gyermekek egyaránt helyet találhatnak maguknak. Az előkészítés és a korábbi tanműhely bontása tavasszal kezdődött. Az alapkövet pedig tavaly novemberben Domokos László, az előző megyei közgyűlési elnök (július óta az Állami Számvevőszék elnöke) és Zámbó András, a Harruckern vezetője rakta le.
A helyszínen kiderült az is, a térségi integrált szakképző központ további elképzelések kivitelezését határozta el. A közeljövőben kezdik meg a 270 főt befogadó konferenciaterem és a modern tanműhelyek építését. Ezt a beruházást főként az Európai Unió támogatja, de szerepet vállal a megye is.
Érdekesség, hogy a neves helytörténeti kutató, D. Nagy András arról számolt be, hogy a lebontott ingatlanok eredetileg katonai célokat szolgáltak. Annak idején a bevonuló, írástudatlan katonákat tanították itt a tollforgatás tudományára.

Házasságokkal is épül a hálózat Magyar Péter és főnöke körül – videó