Csaknem négyszázmillió forintos kárt okoztak két magyarországi biztosítótársaságnak azok a csalók, akik személygépkocsikkal évekig fiktív baleseteket rendeztek meg, majd többmilliós kártérítéseket érvényesítettek a cégeknél. A hat éve kezdett bűncselekmény-sorozatnak már 89 gyanúsítottja van, a csoport vezetője, K. Lajos vélhetőleg Thaiföldön bujkál, a bíróság két másik terheltet előzetes letartóztatásba helyezett – tudta meg lapunk az ügyeket vizsgáló Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) gazdaságvédelmi főosztályán. Az előzetesben lévő K.-né P. Ildikó mint magánvállalkozó kárügyintézőként dolgozott, a társaságoknak ő terjesztette be a fiktív igényeket.
*
K. Lajos és társai 2004-től autóbaleseteket szimuláltak, számos embert vettek rá arra, hogy a színlelt szerencsétlenségekben valótlan sérüléseket szenvedjenek. A csoport vezetője az esetek előtt rendszeresen kisebb értékű autókat vásárolt a karambolokhoz előzetesen beszervezett sofőrök nevére. K. Lajos gondoskodott arról is, hogy a két, az ügyekben sértett biztosítótársaságnál legyenek a kocsik kötelező biztosításai. A szerződéseket úgy kötötte meg, hogy az fedezetet nyújtson a gépjárművekben utazókra is. Amikor a szükséges papírmunkát elvégezte, K. Lajosék rokonaikat, barátaikat, ismerőseiket kérték meg, hogy vegyenek részt a megrendezett balesetekben. Utóbbiak a megbeszéltek szerint kis sebességgel fáknak, oszlopoknak hajtottak. Más esetekben két autóval játszották el a karambolt, de mindig ügyeltek arra, hogy az ütközésekben senki ne sérüljön meg súlyosan. A kvázi áldozatokat a mentők vitték kivizsgálásokra a kórházakba, majd a beszervezettek a kezelések után K.-né P. Ildikónak adtak megbízást, hogy a biztosítótársaságoknál eljárjon az ügyeikben. A valótlan tartalmú, hamisított iratokban a nő már maradandó sérülések után kért kártérítést ügyfeleinek. A cégeknél számos esetben 20-30 százalékos munkaképesség-csökkenést sikerült megállapíttatnia, így a társaságok sokszor milliós összegeket utaltak a cinkosok nevére. A kifizetések jelentős része azonban nem az álsérültekhez, hanem K.-né P. Ildikóhoz kerültek. A nő a pénzből levette saját jutalékát, a többit pedig készpénzben átadta K. Lajosnak. Más alkalmakkor K. Lajos vagy megbízottja jelen volt, mikor a beszervezettek felvették a biztosítók által utalt összegeket, és elvették azokat tőlük. A színlelt balesetek szereplői – a szóbeli megállapodás alapján – száz- és négyszázezer forint közötti összegeket kaptak alakításaikért, de voltak olyan esetek, mikor K. Lajosék egyetlen forintot sem adtak nekik. A kisemmizettek nem fordultak a hatóságokhoz, hisz maguk is tudták, hogy csalásokban vesznek részt.
K.-né P. Ildikó mellett az ügyekben előzetes letartóztatásban van L. Tibor is, a férfi tevékeny részese volt az egyik színlelt balesetnek is, illetve további karambolok megrendezésében segédkezett. A nő a fiktív okiratokkal az autókban keletkezett károkat is megfizettette a biztosítókkal. Volt olyan eset, hogy a kvázi balesetben vétkes kocsi, amely hátulról belerohant a másikba, a cascója után járó összeget is megtéríttette a társaságokkal.
A csoport lebukásához az vezetett, hogy a vám- és pénzügyőrség a pénzmosás elleni törvény értelmében kérte az egyik biztosítót: vizsgálja meg, K.-né P. Ildikó bankszámlájára miért érkeznek a káresemények után rendszeresen nagyobb pénzösszegek a társaságtól. A másik cégnél egy belső vizsgálat derített fényt a csalásokra. Az illegálisan megszerzett pénz nagysága miatt – csaknem 400 millió forint – az ügyben az NNI nyomoz.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben