Augusztus 19-től a rendőrség jár el összeghatártól függetlenül a legkisebb bolti lopás ügyében is. Az újrafogalmazott törvény szerint a kis értékű tolvajlások elkövetőit hatvan, a fiatalkorúakat harminc napig tartó elzárással büntethetik. A hírt a kereskedők örömmel üdvözölték, hiszen üzletenként akár évi több millió forintos kárt is okoznak a bolti szarkák, lévén felbátorodtak az enyhe büntetések miatt, illetve mert a kisebb lopások esetén nem a rendőrség, hanem a jegyző intézkedett velük szemben.
Hiába költöttünk milliókat biztonsági rendszerekre, s növeltük a biztonsági személyzet létszámát, nem tudtuk jelentősen mérsékelni a kárértéket – fejtette ki lapunknak Fodor Attila, a CBA kommunikációs vezetője. – A szabálysértési törvény szigorításától azt várjuk, hogy elrettentik a magányos garázdálkodókat, illetve a szervezett bűnözői csoportokat. Fodor Attila arra is felhívta a figyelmet, hogy a szervezett tolvajbandák tisztában vannak a jogszabályokkal, s eddig gátlástalanul, akár kiskorúakat is felhasználva loptak, majd a portékán néhány órán belül túladtak. Jellemzően az apróbb, de nagy értékű áruknak kelt lábuk, például a drága hungaricumoknak. Reményeik szerint a karácsonyi nagybevásárlás idején már erősen érezteti hatását a szigorodó törvény.
A büntetési tételek szigorodásától a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetsége is a tolvajok elrettentését várja. Balatoniné Kiss Judit, a szövetség főtitkára lapunknak elmondta, különösen a hipermarketekben jelentett komoly nehézséget a lopások kezelése, hiszen a régebbi tízezer forintos értékhatárt évekkel ezelőtt húszezerre emelték, ami egyértelműen bátorította a bűnözőket. Tagszervezeteik két-három évvel ezelőtt összetett biztonsági kérdés részeként foglalkoztak a lopásokkal, s részletes elemzés alapján tervezték meg az ellenlépéseiket. Ezek azonban szükségszerűen elégtelenek voltak, ugyanis a biztonságiak jogosítványai nagyon szegényesek voltak, s a mai napig is azok. Ezért kezdeményezték már akkoriban a szigorúbb büntetések bevezetését.
A kisebb településeken működő Budavidék Zrt. élelmiszer-ágazatának igazgatóhelyettese, Endele Ferencné is határozott javulást vár a törvénymódosítástól. Eddig ugyanis a lefülelt tolvajok a jegyzőkönyv felvételét követően elsétálhattak, s legfeljebb az önkormányzat szóbeli figyelmeztetésével kellett számolniuk. Rosszabb volt a helyzet a szervezett bandák esetében. A jellemzően női dolgozók sokszor szólni sem mertek az agresszív elkövetőknek. Azzal, hogy ismét a rendőrség kezébe kerültek e szabálysértések, nagy valószínűséggel változás lesz, hiszen a kistelepüléseken hamar híre megy, ha valakit a rendőrök vittek el. A szervezett csoportokat pedig akár tetten is érhetik a rendőrök.

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat