Szanyi tegnap azt is közölte, hogy a kódex tervezetét elküldték a parlamenti pártoknak, az érintett szervezetek képviselőit pedig csütörtök délelőtt fél tizenegyre meghívta a képviselői irodaházba, hogy írják alá a dokumentumot. Az elmúlt nyolc évben kormányzó MSZP anyagában az szerepel, hogy annak elfogadása „garantálná az október 3-i választás tisztaságát, szabályosságát, biztosítaná a részt vevő pártok, szervezetek, jelöltek etikus magatartását, egyben kizárná a tisztességtelen, ok nélkül személyeskedő és becsületsértő módszerek alkalmazását”. A szocialisták kampányfőnöke szerint csütörtökön addig senkinek sem kellene elhagynia a képviselői irodaházat, amíg alá nem írták az etikai kódexet, amelyben az aláírók nyilatkoznának arról is, hogy „mindent megtesznek a politika és a közéleti szereplők iránti bizalom helyreállítása és a választók akaratának legteljesebb képviselete érdekében”.
Szanyi a tizenhárom pontból többek között kiemelte azt, amelyben kérik az érintetteket, hogy választóik bizalmát ne a többi jelölt lejáratásával, hanem saját céljaik bemutatásával igyekezzenek megnyerni. A szocialista politikus ezzel kapcsolatban tegnap elmondta: reméli, hogy nem igazak azok az információik, amelyek szerint a következő napokban „a kormányhoz köthető politikai erők” lejárató kampányt indítanak az MSZP jelöltjei ellen.
– Itt és most felszólítjuk a Fideszt, a vezetőit, a kormányt és mindezek kiszolgálóit, hogy térjenek át a demokratikus küzdelemre – tette hozzá Szanyi.
– A Fidesz egyáltalán nem tartja hitelesnek az MSZP-t etikai kérdésekben, ezért nem vesznek részt a szocialisták által kezdeményezett választási etikai kódex aláírásán – reagált az MSZP ötletére Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke és kampányfőnöke. Harrach Péter, a Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője úgy véli, hogy sajátos bája van annak, amikor az MSZP etikai kódexet kezdeményez. – Kicsit olyan, mintha a farkas vegetáriánus étrendre szólítaná fel az erdő lakóit – mondta Szabó Gábor, a Jobbik pártigazgatója a szocialisták felvetéséről, amelyet hiteltelen és olcsó kampányfogásnak tart. Az LMP viszont három pont módosításával elfogadhatónak tartja az etikai kódexet.

Kiderült, ki lehetett az ukrán kémbotrányban érintett magas rangú magyar katonai vezető