Hitelesek-e a minősítők?

Szabó Anna
2010. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyarokat sokkolta, a befektetőket elbűvölte – így foglalta össze még 2006-ban az őszödi beszéd velejét a glóbusz gazdasági szaklapja, a Financial Times, amelyből a befektetők körében általában tájékozódni szokás. A pénzembereket állítólag Gyurcsány Ferenc „reformok melletti elköteleződése” hatotta meg, de azért fél szemüket a hitelminősítőkön tartották, melyek nem a lelepleződött költségvetési trükközések, hanem a budapesti gyújtogatások apropóján döntöttek ekkor hazánk leminősítése mellett.
A hitelminősítő nagyhatalmak sajátos logikája a Moody’s hétfői vészjósló jelentésében is tetten érhető. Ezek szerint az unió országaiban bevezetett megszorítások negatív hatásai (értsd: tartósan magas munkanélküliség, stagnáló gazdaság és egy újabb recessziós hullám veszélye) újabb leminősítésekhez vezetnek, mert a növekedés leállása bizony kockázatos. A hírre estek a tőzsdék, nálunk gyengült a forint, drágábban keltek el az államkötvényeink, és általában véve is rossz hangulat telepedett a piacokra, úgy az egész nemzetközire. És ebben a borúlátó hangulatban az ember elgondolkodik azon, hogy két másik hitelminősítő nagyhatalom, jelesül a Standard and Poor’s és a Fitch néhány hónappal ezelőtt éppen azért minősítette le Görögországot, mert nem látta biztosítottnak a megszorító intézkedéseket. Vagyis a piacbefolyásoló három nagyhatalom egyrészt megköveteli a gazdasági fellendülést gátló megszorításokat, másrészt felrója a növekedés hiányát.
A hitelminősítők úgy tesznek, mintha nem tudnák: a megszorítások nyomán lassul a gazdasági kilábalás, visszaesik a belső kereslet, az elbocsátások miatt csökkennek az adóbevételek, miközben egyre több a bedőlt hitel, amely megbénítja az ingatlanpiacot és az építőipart. Ha viszont nincs nadrágszíjmeghúzás, akkor fellazul a költségvetés, oda a pénzügyi fegyelem, hovatovább szép kis adósságcsapdába keveredik a minősítés alatt álló ország, megint jogos tehát a lejjebb sorolás. Amennyiben pedig mégis beindul a költségcsökkentő fűnyíró, akkor lehet fájlalni a lassú kikászálódást vagy a lakossági tiltakozásokat, mert mindkettő érthetően emeli az ország kockázatait, így ront a minősítésen.
És ezt a fene nagy óvatosságot elnézve a laikus elcsodálkozik, hogy hol rejtőzött ez az elővigyázatosság, amikor 2007-ig a kutya nem vette észre, hogy a pénzvilágban ezermilliárd dolláros nagyságrendben adtak-vettek remek hitelminősítéssel ellátott ócska jelzáloghátterű értékpapírokat, és a válság kitörése után egyszerre jöttek rá a hármak, hogy többezernyi értékpapír helye nem a legjobban ajánlott AAA, hanem inkább a bóvli kategóriában van. Nem értjük, hol voltak a minősítői aggodalmak az Enron-botrány előtt vagy a bankok megítélésénél (a múlt héten épp a 114. bank ment csődbe az Egyesült Államokban).
A hitelminősítők üzennek, de érteni kell a nyelvükön.
Nem világos ugyanis, hogy saját meglátásukat közlik jelentéseikben, avagy a velük szoros érdekközösségben működő Nemzetközi Valutaalap szócsövei, esetleg a legnagyobb ügyfeleiknek számító óriásbankok óhaját tolmácsolják.
A hitelminősítők iránti bizalmatlanságot tükrözi, hogy Japán és Kína után az Európai Központi Bank is saját országkockázati részleget kíván üzemeltetni, így próbálja magát függetleníteni a piacot uraló amerikai mamutintézetektől. Szeptembertől új uniós normák vonatkoznak a hitelminősítőkre: tevékenységüket a párizsi értékpapír-felügyeletnél ellenőrzik, és elemzésekben értékelik majd munkásságukat.
Kíváncsian várjuk a Moody’s első minősítését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.