Az öbölháború előtt Szaddám Huszein politikájában hatalmas szerepet kapott a mezopotámiai emlékek óvása, ez irányú törekvése azonban félbeszakadt, amikor az ország neves szakértői, a múzeumok kurátorai (és biztonsági őrei) a háború idején inkább elhagyták Irakot; a minimálisra csökkentett költségvetés mellett ellehetetlenedett a munkájuk. Az utóbbi húsz év következményeként az antikvitások mára szétszóródtak a világban – ha ugyan még nem pusztultak el, bár a régészek már 2003-ban is inkább a csempészektől és nem a várható bombázásoktól féltek. Az ereklyék egy része a visszatérő iraki veteránoktól került elő.
A múlt hetet végre sikerként könyvelhették el Irakban: félezer relikviát kapott vissza a bagdadi nemzeti múzeum, amelyekkel együtt már több, mint hatezerre nőtt a 2003 óta hazatért műkincsek száma. Az önállósodni készülő állam azonban egyelőre kudarcot vall a régiségek terén is: ha vissza is kerülnek az értéktárgyak az országba, az általános káosz miatt másnapra már semmit sem tudnak hollétükről az illetékesek. A múlt év során egy egész rakománynak nyoma veszett: ha egyáltalán megérkezett, akkor a miniszterelnöki irodából kelt lába, mindenesetre sem a kulturális minisztérium, sem a nemzeti múzeum nem tudja, hova tűnt el a 632, elméletileg útnak indított ereklye.
Az e héten visszakerült műkincsek között a legértékesebb egy 4400 éves szobor Entemena királyról, illetve egy pár még régebbi arany fülbevaló, amelynek a 90-es években kelt lába; ez utóbbit a New York-i Christie’s aukciós- háznál fedezték föl. A bagdadi külügyminisztériumban ezenkívül még 362 darab ékírásos kőtáblát állítottak ki, amelyeknek igen kalandos útjuk volt: még a kilenc éve lerombolt World Trade Centerben is tárolták őket, miután az amerikai hatóságok elfogták a csempészeket. Természetesen modernebb értéktárgyak is megkerültek: a gyémántberakásos, Szaddám arcképével díszített AK–47-es gépkarabélyt egy amerikai katona felejtette magánál. A tavalyi zűrzavarhoz hasonló esetet elkerülendő, az illetékesek most a nyilvánosság előtt írták alá az átvételi papírokat, miközben a faládák legurultak a katonai gépekről. Hatezer éve gyűlik az az örökség a sumerektől, babilóniaktól és asszíroktól az ókori civilizáció egyik bölcsőjének tartott ország területén, amely a rómaiakat könnyedén túlélte– az amerikaiakkal azonban már nem biztos, hogy ilyen szerencséje lesz.

Megöltek egy nőt Budapesten