Ma délelőtt tizenegy órakor a Festetics-palotában nyitják meg a programokat, ahol kihirdetik a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékébe felvett új elemeket. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal által koordinált eseménysorozat 1999 óta központi témák köré csoportosítva mutatja be hazánk épített értékeit – ingyenesen, értő vezetők segítségével. Az idei évben Felemelő évszázad címen fut a programsorozat a reformkorra reflektálva.
A programokhoz csatlakoznak a budapesti Falk Miksa utcai galériák; a Falk Art Fórumon művészettörténészek mesélnek az épületekről, a régi Lipótvárosról. Szervezett sétát rendeznek a Király utcában is: megemlékeznek az egykori híres lakosokról, a neves építészekről, egyszervolt „orficsekekről”. A Kiscelli sétán a kastély kriptájába is bele lehet tekinteni. A Terézvárosban a gyerekekre is gondoltak – vadlesre invitálják a kicsiket. Róth Miksa, Székely Bertalan, Jungfer Gyula számos alkotása, épületek homlokzata, freskói, a rajtuk ábrázolt vadak, furcsa lények vezetik őket mesés világba. A Városligetben a hét végére megnyitják az erdélyi magyarság szimbólumát, Kós Károly Varjúvárát, Székesfehérváron, Vácott, Veszprémben, Egerben és Győrött pedig nyílt napokat tartanak a püspöki rezidenciák.
Pécsett a szénbányászati emlékek nyomába eredhetnek az érdeklődők, megtekinthető lesz a bőrgyári Erreth-villa, de temetői kitérőre is kínálkozik lehetőség. És ha már az ipari emlékeknél tartunk: a fővárosban most először csatlakozott az örökségi hétvégéhez a BKV Baross kocsiszínje, a Fővárosi Vízművek kőbányai medencéje, de az egykori nyomdászok és a betonöntők szakszervezetének bérházában is szívesen látnak mindenkit.
Pest vonzáskörzetében és vidéken egyaránt találni jó programokat: megnyílik az ürömi pincerendszer, biciklire pattanva Tolna kúriáit, kápolnáit lehet megnézni, az alcsúti arborétumot feltérképezni, Sárospatakon Szent Erzsébet nyomába eredni, Tibolddarócon a Bottlik-mauzóleumot bejárni.
Vidéken először lesznek látogathatók a lovardák: a kastélyokhoz csatlakozik a Makovecz-féle nyírcsaholyi Hunor Lovasközpont és a Bátor Lovasiskola Vászolyon.
Az idén az építészek is megmutatkoznak, és saját maguk tartanak vezetést alkotásaiknál, többek között az ebesi református templomnál és a dinnyési Hagyományőrző Központnál.
(További információ olvasható: www.oroksegnapok.hu)

Mutatjuk, hogy milyen érettségi feladatokat kaptak a diákok történelemből