Magyar abszurd

Körmendy Zsuzsanna
2010. 09. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha összegyűjtené valaki a tévészékház négy évvel ezelőtti ostromának dokumentumait, az összes újságcikket, a tárgyalások jegyzőkönyveit, a kártalanítási perek, a meghallgatások anyagát, megtelne velük egy szoba. De ki akarna elolvasni egy szobányi iratot? Éppen ezért hasznos lenne összefoglalni az eseményeket egy rövidebb, frappánsabb, a széles tömegek számára is emészthető, emlékezetes és katartikus formában, visszaadni az utókor okulására ennek a napnak a történetét.
Javaslom a kultusztárcának, hogy a legközelebbi drámaíróversenyt témamegjelöléssel hirdesse meg. A létrehozandó alkotás munkacíme: „A raktárosok hazamentek”. A műfaj lehet tragédia, bohózat és abszurd dráma. Sugallanám a versenyzőknek az utóbbi műfajt, Ionescót, Alfred Jarryt, Beckettet ne tessék túlzottan utánozni. Tematikus megkötés nincsen, a fantázia szabadon szárnyalhat, mindössze annyi a kívánalom, hogy a drámaírónak hihető és hatásos keretbe kellene helyeznie a valóság három motívumát. Első: egy kis ország rendészeti államtitkára hálósipkában és papucsban nézi a televíziót, amelyben az ország tévészékházának megtámadása a „műsor”. Kakaós kuglófot eszik, de most nem ő készítette, mert nem akart a kuglófsütés miatt tilosban parkolni. A mobilját kikapcsolja, hogy átadhassa magát a tévén látottak okozta élvezetnek. Ahogy fogy a kuglóf az asztalon, úgy erősödik benne a lemondás gondolata. (Ezt vívódó monológgal kell ábrázolni.) Amikor a majszoló rendészeti államtitkár a tészta kakaós részéhez ér, meghasonlik. Képtelen tovább enni, már csak arra van ereje, hogy a kuglófból kihulló mazsolaszemeket fölcsipegesse. A figurát ízléssel kell megírni, nem kell túlságosan nevetségessé tenni, elég az, amit a néző megtud róla: hogy államtitkárként tévén nézi, amint rosszul felszerelt rendőrök összecsapnak a megvadult tüntetőkkel. Az a drámaíró, aki a bohózat műfaját választja, belevehet egy kis epizódot, amint a melankolikus politikus papucsát vágja a tévéhez, mire a felesége bejön: „Mit csinálsz itt, Feri?” „Morálisan készenlétbe helyezem magamat.” Ezt a dialógust azonban a tragédia műfaját választók nem használhatják fel.
A második motívum, amit a versengő drámaíróknak bele kell szerkeszteni művükbe: a fegyverszállító kocsik őrizetlenül maradnak. A színpadon szerepelnie kell egy Police feliratú kocsinak, lógó papírmasé ajtókkal, de a bennük lévő gépkarabélyok igaziak legyenek. A hatás kedvéért az egyik tüntetőnek, egy fiatal lánynak, aki körömcipőben rohangászik a vad fiúk között, a lábára esik egy tártáska, fölemeli, derekára csatolja az övtáskája helyett, aztán visszadobja a kocsiba a gépkarabélyok közé. A jelenet abszurditását nem szükséges fokozni. Az őrizetlenül hagyott fegyverekre egy arra sétáló rendőrparancsnok rémülten rácsapja az ajtókat.
Harmadik motívum: fölszerelés nélküli rendőrök beszélgetnek egy platánfa alatt a Szabadság téren. A harmadik felvonásba bedolgozandó dialógusok: „Te, nem kellene nekünk visszamenni pajzsokért? Ezek a felénk dobált kövek elég idegesítők.” „Tudod, péntek van, és ilyenkor igyekszik mindenki lelépni. A raktárosok hazamentek.” Végkifejlet: a rendőrfőkapitány amnéziával küzd. Egy orvos hajol fölé: „Neve?” „Nem emlékszem.” „Tudja, mi az, hogy vipera?” „Valami állat.” A háttérben fiatal rendőrök lehajtják a fejüket, hullik róluk az azonosító. A konfettiként hulló azonosítókat az előadás végén a jegyszedő összesöpri.
Pályadíjak: III. díj: fitnesztorna a rádió udvarán, terpeszben. II. díj: egy homoki vipera terráriumban. I. díj: havibérlet a volt kormányzati jósdába, amely már nem a Parlamentben működik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.