Eddig nehézkesen haladt az együttműködés a Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-vel, ám reméljük, hogy az ügyintézés felgyorsul, s így minden gond nélkül sikerül megnyugtató megoldást találni a felszámolás alá került Érdi Gyümölcs- és Dísznövény-termesztési Kutató-fejlesztő Kht. továbbműködtetésére – közölte lapunk megkeresésére Szabó Zsolt, a folyamat lebonyolítására kijelölt Reorg Válságkezelő és Felszámoló Kft. szakmai igazgatója. Emlékezetes: lapunk tavaly év végén tárta a nyilvánosság elé, hogy az érvényes jogszabályi előírásoknak megfelelően a négy közhasznú gyümölcskutató intézetből csak három – az újfehértói, a ceglédi és a fertődi – alakult át nonprofit gazdálkodó szervezetté. Érd azonban lekéste az erre előírt határidőt. Ezért a cégbíróság visszautasította kérelmét, és elrendelte végelszámolását. A tét nagyon nagy volt, mert a végelszámolás magával hozhatta volna az intézet felszámolását s esetleg a kutatóintézet 800 hektár értékes földterületének és más ingatlanainak értékesítését is, nem beszélve az általa kezelt felbecsülhetetlen értékű génbank magánkézbe kerüléséről.
A felszámoló már a végelszámolás jogerőre emelkedése előtt jelezte az MNV Zrt. felé, hogy a megoldást abban látják, ha a vagyonkezelő létrehoz egy új nonprofit társaságot, amely egy az egyben átveszi a kht. tevékenységét – mondta Szabó Zsolt. A felszámoló azt is kezdeményezte, hogy a ceglédi, a fertődi és az újfehértói testvérintézetek mondjanak le az érdi kutatóintézetben meglévő vagyoni jellegű jogaikról. Enélkül ugyanis fennáll a veszélye, hogy ha bármelyikük forráshiányossá válik, úgy értékesíti az érdi kutatóintézetben meglévő üzletrészét, vagyis ilyen formában könynyen magánkézbe kerülhet az állami vagyon – mutatott rá.
Felvetéseire a felszámoló nem kapott hivatalosan válaszokat, informális úton viszont értesült arról, hogy a vagyonkezelő elkezdte megalapítani a társaságot, amely átveszi a kutatóintézet vagyonát és tevékenységét. Megkeresésünkre az MNV Zrt. sajtóosztálya arról számolt be, hogy a szervezet igazgatósága júliusban 80 millió forintos törzstőkével megalapította az Állami Gyümölcs- és Dísznövény-termesztési Kutató-fejlesztő Közhasznú Nonprofit Kft.-t. Ezt a cégbíróság augusztus 31-én jegyezte be. Az új, százszázalékos állami tulajdonú nonprofit cég átveszi a megszűnő cég tevékenységét, így lehetővé válik a több évtizedes kutatómunka zökkenőmentes folytatása. Az új céghez kerül az érdi kutatóintézet teljes tevékenységi köre és munkajogi jogutódlással valamennyi munkavállalója, a megszűnő társaság ingó és ingatlan vagyona, valamint a termőföldnek minősülő ingatlanok használati joga.
Az ügy nyomán indított vizsgálati jelentésében Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa megállapította: az MNV Zrt., illetve a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács eljárása, valamint a kht. átalakulásának elmulasztása következtében előállt visszásság nem értelmezhető önmagában a növényigén-megőrzés intézményi-finanszírozási problémái kapcsán jelentkező kormányzati mulasztások nélkül. Az átalakulás elmulasztása – mutatott rá az ombudsman – jelentős részben következett abból a bizonytalan jogi, intézményi és finanszírozási helyzetből, amelyért az illetékes minisztériumok, így a kormány felelőssége minden kétséget kizáróan fennáll. Hozzátette: a Gyurcsány- majd a Bajnai-kormány azzal, hogy nem gondoskodott az átfogó nemzeti génmegőrzési program megalkotásáról, továbbá nem gondoskodott a genetikai sokféleség megőrzésére vonatkozó állami feladat megfelelő intézményi és finanszírozási hátteréről, alkotmányos visszásságot okozott.

Rendhagyó árverés – melltartók és bugyik milliós tételben a NAV kínálatában