Betelt a pohár a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-nél: tegnapi hatállyal menesztették Pekli Ferenc vezérigazgatót, és kikerült a cég igazgatóságából is. A tulajdonosi jogokat gyakorló MNV tegnapi közleménye szerint csütörtökön döntöttek Pekli felmentéséről és arról, hogy Pongrácz Barbara gazdasági igazgatót bízzák meg a vezérigazgatói feladatok ellátásával. – Az MNV Zrt. fontosnak tartja, hogy az autóbusz-közlekedési cégnél mielőbb megtörténjen a szemléletváltás – olvasható a vagyonkezelő közleményében.
Hogy konkrétan mi volt az utolsó csepp a pohárban, az MNV közleményéből nem derül ki, ám minden valószínűség szerint a Hír TV csütörtök délutáni híradójában közölt, a Pekli család cifra üzleti kapcsolatairól szóló összeállítás van a háttérben. A csatorna értesülései szerint a bukott cégvezető fia, Pekli Jakus tanácsadó cégén keresztül szoros üzleti viszonyt ápol azzal a luxemburgi cégbirodalommal, amelynek Magyarországon bejegyzett vállalatai sorra nyerték meg a Volánbusz többmilliárdos járatkiszervezési tendereit.
Az MNV döntése kapcsán szembetűnő a már korábban egyértelművé tett, a Volán-vezetők menesztésére irányuló kormányzati szándék érvényesítése. A területért felelős államtitkár lapunknak egy hónapja adott nyilatkozatával egyértelműen „elküldte a selyemzsinórt” a társaság döntéshozóinak. – A Volánbusz vezetőinek le kell mondaniuk, ha erre nem hajlandók, akkor a tulajdonos vagyonkezelőnek le kellene őket váltania – fogalmazott akkor Völner Pál annak kapcsán, hogy az MNV augusztusban leállította a közlekedési társaság által önkényesen kiírt újabb járatkiszervezési pályázatát.
Vádemelés Pécsett? A vezérigazgató elleni vádemelési javaslattal zárult le az a nyomozás, amelyet Páva Zsolt, Pécs polgármestere feljelentése alapján a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság Pécsi Közlekedési (PK) Zrt. buszainak eladása miatt indítottak. A PK 2009-ben adta el autóbuszait egy, a cég által kisebbségi részben birtokolt társaságnak, a PK Busrent Kft.-nek azzal a szándékkal, hogy azokat visszabérlik majd a társaságról. A rendőrség szóvivője, Zsobrák Péter tegnap közölte, hogy a nyomozók műszaki, gazdasági és könyvszakértőket is kirendeltek, s megvizsgálták az ügy gazdasági jellegű eseményeit – ezek alapján hallgatták ki gyanúsítottként a PK Zrt. vezérigazgatóját, Keczer Lászlót. A szóvivő szerint a vezérigazgató az eljárás során egyszer sem tett vallomást, ellene 1,2 milliárd forintos, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntett elkövetése a gyanú. Az önkormányzat kezdeményezi Keczer László megbízásának visszavonását, s elvárja az okozott 1,2 milliárd forintos kár rendezését. (Bóka)

Összeül a mai napon a Nemzetbiztonsági Bizottság