A Nemzetgazdasági Minisztérium tegnap megküldte az írásbeli konzultációra vonatkozó leveleket az OÉT tagszervezeteinek, hogy az eddigi munka alapján osszák meg tapasztalataikat, és tegyék meg javaslataikat a fórum további működtetésére vonatkozóan. A kormány eddig ismert elképzelései szerint a jelenlegi rendszernél hatékonyabbnak, gyorsabbnak és költséghatékonyabbnak kell lennie az OÉT-nek. A munkaadói és munkavállalói oldaltól szeptember 25-ig várják, hogy javaslataikat megtegyék.
A szakszervezetek és a munkaadók ugyanakkor azt szeretnék, hogy a kormány mielőbb hívja össze az OÉT-et. – Az elmúlt időszakban számos olyan törvénymódosítás történt, amelyről a törvényeknek megfelelően egyeztetni kellett volna az érdekegyeztető tanácsban. Ilyenek például a végkielégítések limitálására vagy a háztartási munkára vonatkozó új szabályozások – mondta Borsik János. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke hangsúlyozta, a kormánynak a törvény szerint konzultálnia kell az OÉT-tel a jövő évi költségvetés tervezetéről, valamint október 31-ig be kell nyújtania a jövő évi bruttó keresetnövelési ajánlását.
– A munkaadók szomorúan vették tudomásul, hogy a júliusi adótörvényekkel kapcsolatban nem történt egyeztetés – mondta Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára szerint az OÉT összehívása nem „kegy gyakorlása”, hanem a kormány törvényi kötelessége, hogy a társadalmi párbeszéd legfontosabb fórumát működtesse.
A munkaadók azt szeretnék, ha három egyenrangú partner egyeztetésének eredményeként alakítanák ki az OÉT működését, ezután pedig mielőbb el kell kezdeni az adókról, járulékokról, a költségvetésről és a bérekről való tárgyalást.
– Ágazati egyeztetések több szervezettel is voltak, tehát az érdekegyeztetés működött – reagált Nagy Anna kormányszóvivő arra a felvetésre, hogy a kabinetnek az elmúlt négy hónapban törvényi kötelessége lett volna egyeztetni a munkaadókkal és a munkavállalókkal az őket érintő törvényekről.

A hely, ahová a napfény nem csak ablakon át érkezik