Idén immár hetedik alkalommal rendezik meg a RIA Novosztyi hírügynökség, az orosz Kül- és Védelempolitikai Tanács, a Russia Profile, a Rosszija v globalnoj polityike nevű folyóiratok, valamint a The Moscow News szervezésében az első találkozó helyszínéről, a Novgorod melletti festői tóról Valdaj névre keresztelt nemzetközi vitafórum idei soros ülését. Az immár közel húsz országból érkezett 53 vezető Oroszország-szakértő nagyjából ugyanennyi orosz kutatóval s a politikai élet minden irányzatát képviselő közéleti személyiséggel kiegészülve a szokások szerint megismerkedik az egyik régióval, ezúttal Karéliával, majd a külföldiek találkoznak a kormány és az elnöki adminisztráció vezető politikusaival, s a rendezvény különleges státusát megadva hagyományosan több- órás beszélgetésen fogadja őket Vlagyimir Putyin miniszterelnök is. A moszkvai hatalmi eliten belüli ellentét erősödését jelezheti ugyanakkor, hogy Dmitrij Medvegyev államfő nem lesz jelen az eseményen.
A megbeszélések középpontjában ezúttal az Oroszország előtt a látványos gyorsasággal változó világban tornyosuló legnagyobb kihívások állnak. A meghívott kutatók Európa legnagyobb taván, a Ladogán hajózva tanulmányozzák és megvitatják az orosz civilizáció, a hatalomkoncentráció történelmi gyökereit, az állam és a nemzet fejlődésének modelljét, Oroszország modernizációval kapcsolatos tapasztalatát, valamint az előrelépésre tett jelenlegi kísérlet esélyeit. Szó lesz Oroszországnak a szomszédokhoz fűződő viszonyáról, s a geopolitikai orientáció lehetséges változásairól. Arról, hogy Moszkva az előretörő Ázsia és a visszacsúszó egyesült Európa között hol találhatja meg a helyét. Beszélgetnek ezen kívül arról, hogy Oroszország meg tud-e úgy változni, ahogy azt mások szeretnék?
A 2004 óta működő Valdaj Klub célja, hogy az Oroszországgal foglalkozó kutatók, újságírók és közéleti személyiségek kicseréljék nézeteiket, s ami a legfontosabb, első kézből kapjanak információkat az országot érintő legfontosabb kérdésekben. A klub tagjai közt legnagyobb számban az amerikai és brit szakértők vannak, mások mellett Richard Pipes, a Harvard Egyetem professzora, Samuel Charap, az Amerikai Haladásért Központ vezető elemzője, Clifford Kupchan, az Eurasia Group kutatási igazgatója, a New America Alapítvány brit munkatársa, Anatol Lieven, őket követik a nyugat-európaiak, köztük a francia tudományos akadémia örökös tagja, Héléne Carrére d’Encausse vagy a Német Külpolitikai Tanács keleti szekcióját irányító Alexander Rahr. Régiónkat egy cseh és szlovák, valamint három lengyel meghívott, köztük a Gazeta Wyborcza főszerkesztője, Adam Michnik mellett lapunk rovatvezetője képviseli. A posztszovjet térség változásait jelzi, hogy a külföldi vendégek sorában idén ott van egy ukrán és egy grúz elemző, illetve politikus is.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben