Magyarország megnyitja a közigazgatási és az oktatási informatikai hálózatokat a szabad szoftverek világa előtt – jelentette ki Nyitrai Zsolt az OpenOffice.org budapesti konferenciájának megnyitóján. Az idén tizedik születésnapját ünneplő közösség találkozóján az OpenOffice.org alkotói és az őket támogató vállalatok vettek részt a múlt héten. Nyitrai beszédében elsősorban az önkéntes közösségi munkával megalkotott programok és megoldások miatt méltatta a szabad szoftverek fejlesztőit, akik tevékenységükkel az információs szabadság térnyerését és az információs önrendelkezés megvalósítását segítik. Az államtitkár a magyar szekció képviselőihez szólva a tapasztalatok teljes körű megosztásában, egy sikeres működési modell meghonosításában kért együttműködést. – A szakminisztérium az államigazgatás alrendszereiben belátható időn belül lehetővé kívánja tenni, hogy szabad szoftvereken is folyhasson a kormányzati munka – hangsúlyozta Nyitrai.
Az OpenOffice.org konferencia elsősorban a nyílt forráskódú, szabadon hozzáférhető irodai programcsomaggal kapcsolatos munkáról, valamint a fejlesztések, a problémák és a jövőbeni irányok ismertetéséről szól. A piacon azonban rengeteg más irodai programcsomag van, amelyekkel esetlegesen együtt kell tudni működnie a felhasználóknak. Ezek közül pedig toronymagasan kiemelkedik a Microsoft Office, amely messze a legnagyobb felhasználói bázissal rendelkezik. Emiatt fontos aspektus, hogy az OpenOffice.org, a legnépszerűbb szabad irodai szoftver és a Microsoft Office a lehető legnagyobb mértékben összeilleszthetők legyenek egymással.
A rendezvényen ennek megfelelően felszólalt Moritz Berger, a Microsoft szoftvertechnológiai mérnöke is, aki – mint arról a Hwsw.hu internetes szaklap beszámolt – világossá tette: az alapvető architekturális és funkcionális eltérések miatt lényegében lehetetlen, hogy tökéletes kompatibilitást lehessen elérni anélkül, hogy a mindkét szoftver funkcióinak nagy részét ki ne dobják. Berger ezért a felhasználók korrekt tájékoztatásának szükségességét hangsúlyozza. Többek közt az Európai Bizottság által kikényszerített új, a szabványokat előnyben részesítő és a zárt formátumokat publikus dokumentálásra kényszerítő játékszabályok hatására a Microsoft 2006 óta támogatja az OpenDocument Formatot, vagyis az ODF-et.

„Engem nem érdekel, hogy hol lesz király, csak itt ne, Pápán”