Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár a választások előtt, 2009-ben kereste meg a bécsi Staatsoper balettigazgatóját, hogy a nemzeti kormány felállása után vállalja el az Operaház miniszteri biztosi megbízatását – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Harangozó Gyula, aki állítását a Staatsoper akkori vezetője, Ioan Holender 2009. szeptember 7-én dátumozott levelével erősítette meg. „A Wiener Staatsopernél eltöltött közel két évtizedes operaigazgatói pályafutásom legkompetensebb balettigazgatója Harangozó Gyula. Meghatározó része volt az új bécsi balettstruktúra kialakításában” – olvasható az ajánlásban, amelyben Holender kijelenti: Harangozó egy operaház vezetésére is alkalmas. E levél azért is figyelemre méltó, mert mintegy két héttel 2010. augusztus 23-a előtt, mikor Réthelyi Miklós miniszter és Szőcs Géza szóbeli felkérése alapján Harangozó megkezdte átvilágítói munkáját az Operaházban, a jelenlegi balettigazgató, Keveházi Gábor és volt felesége, Bán Teodóra táncművész kezdeményezésére tizennégy művész egy olyan levelet írt alá, amely Harangozó alkalmatlansága mellett érvelt. – Figyelmeztetni akartuk a nemzeti erőforrás miniszterét Harangozó viselt dolgaira – mondta lapunknak Keveházi. A táncművészeti iskola vezetője, Dózsa Imre és Tokody Ilona operaénekes szerint viszont ez utóbbi levél rágalmazó volt – legalábbis erről értesítették levélben az államtitkárt.
Harangozó első dolga az Operaházban az volt, hogy „kirúgja” Keveházit – állították augusztus végén baloldali lapok újságírói. – Nem mondtam fel Keveházinak, csak felfüggesztettem, mivel egy olyan tanácsadói szerződésre bukkantam, amely felveti a korrupció gyanúját – mondta el tegnapi sajtótájékoztatóján Harangozó. A tanácsadói szerződés kedvezményezettje ugyanis 25 százalékkal nagyobb fizetést kap, mint a jelenlegi balettigazgató, amit Harangozó azért furcsállt, mert az idei évadban egy darabfelújítás és egy új bemutató szerepel a nemzeti balett repertoárján, ráadásul a tanácsadó feladatköre egybevág a balettigazgató munkakörével. – Eldar Aliev világhírű szakember: balettmesteri, próbavezetői és tanácsadói feladatokat kap. Szerződése még nem él, csak a jövő héten írják alá – mondta el lapunknak Keveházi. Harangozó szerint e szerződést 2010. február 15-én adták be javításra az Operaház igazgatóságához: javítandó, hogy nem a teljesítő, hanem egy külföldi cég a szerződéses partner, díjazását nem forintban, hanem euróban kell utalni, a megbízási díj pedig mintegy 3500 euróval magasabb, mint a javítandó szerződésben. Ez az öszszeg tíz hónapra mintegy 11-12 millió forint. – Harangozó 2003-ban és 2004-ben ennél jóval magasabb honorért szerződtetett tanácsadókat – állította lapunknak Keveházi.
Mivel a Magyar Közlönyben még nem jelent meg Harangozó megbízatása, amikor felfüggesztette Keveházit, ezért jogszerűtlenül járt el – ismerte el a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, ahol időközben koncepcióváltás történt. A kulturális kormányzat ugyanis úgy döntött, a miniszteri biztosi feladatkört két részre bontja: az operatív feladattal Horváth Ádám operaénekest bízta meg, a tényfeltáró bizottság vezetésére Harangozót kérte fel. – Vállalom az Operaház gazdasági-pénzügyi, művészi és működési tevékenységét átvilágító bizottság vezetését, de csak akkor állok munkába, ha Keveházi Gábor balettigazgató átvilágítása már megtörtént – jelentette be tegnap Harangozó Gyula balettművész. Szerinte így lehet elkerülni, hogy a jelenlegi balettigazgató vizsgálata bizalmatlanságot szüljön.
Harangozó Gyula tegnap Keveházi Gáborról azt is állította, politikai kapcsolataival fenyegetőzött, mint a pártállami időkben, amikor pártfunkcionáriusként disszidálási feljelentést helyezett kilátásba ellene, a Staatsoper vezető táncosa ellen. – Sosem voltam pártfunkcionárius – állította lapunknak Keveházi, aki egyébként új párttagként a Magyar Demokrata Fórum egyik reklámarca volt még 2007-ben.

„Én adtam életet a kisfiunknak, de a férjem mentette meg”