Gázvezeték-építő cégben szerez érdekeltséget az MVM. Az állami tulajdonú társaság az Azerbajdzsán–Grúzia–Románia (AGRI) szállítórendszer megvalósítását előkészítő vegyes vállalat magyar résztvevője lesz – tájékoztatta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a távirati irodát.
Mint ismert, Orbán Viktor miniszterelnök szeptember közepén Bakuban írt alá megállapodást az azeri, a grúz és a román elnökkel gázvezeték létrehozásáról. Az ehhez szükséges megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére létrehozott nemzetközi cégben mind a négy ország képviselőjének – így az MVM-nek is – 25 százalékos részesedése lesz. Az AGRI-n keresztül Azerbajdzsánból érkezhet földgáz a Fekete-tengeren és Románián keresztül Közép-Európába. A tervek szerint az azeri fűtőanyagot Grúzia fekete-tengeri partvidékére juttatják el, ahol cseppfolyósítják, majd az anyagot erre alkalmas hajókkal a romániai Konstanca kikötőjébe szállítják. Itt visszaalakítják a gázt az eredeti halmazállapotra, majd azt romániai és más uniós felhasználókhoz továbbítják.
Az MTI más hírügynökségi jelentésekre hivatkozva azt írta, a beruházás költsége körülbelül 4-4,5 milliárd euróra rúghat. A szállítások mennyisége az első időszakban várhatóan nyolcmilliárd köbméter lesz, és a projekt jövedelmezőségétől függően a későbbiekben növelhetik a kapacitást.
Szintén az MVM-hez tartozó hír, hogy a társaságcsoport egyik leánycége, a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (Mavir) igazgatóságában és felügyelőbizottságában új elnököket neveztek ki. A Mavir közleményéből kiderült, hogy az igazgatóság elnöke Töröcskei István lett, a felügyelőtestület vezetőjének pedig Stumpf Jánost választották.
Januárban is marad az ár. Úgy fest, egész télen a jelenlegi gázárak maradnak érvényben – legalábbis a Népszabadság szerint a szolgáltatók azzal számolnak, hogy a ma elmaradó tarifaváltoztatáshoz hasonlóan január 1-jén sem módosul majd a gáz lakossági díja. Ugyanakkor a mai napon lezárul a korábban a kormány által szabott határidő az energiaszolgáltatókkal folytatott tárgyalásokra. Mint a héten lapunknak az egyik hazai egyetemes gázszolgáltató vezetője fogalmazott, még nem látszik pontosan, hogy milyen módon kompenzálják a kiesésüket az áremelés elmaradása miatt. Bár a tarifa befagyasztása óta nem változott számottevően az Európába érkező földgáz ára, a szolgáltatók nyáron a forint gyengülése miatt tízszázalékos drágulást szerettek volna elérni.

"Elmentek ti a jó fenébe!" – Muri Enikő üzent a jobboldali érzelmű emberekre támadóknak