Haltetemeket találtak a Duna főágában

Elérte a vörösiszap okozta pusztítás tegnap a Duna főágát is, ahonnan haltetemek megjelenését jelentette a katasztrófavédelem. A rendkívül maró hatású lúg semlegesítésére kétszáz tonna ecetsavat és ezerötszáz tonna gipszet öntöttek a folyókba, a Marcal élővilága azonban kipusztult. A Duna és a Rába torkolatában estére 8,5-re sikerült leszorítani a víz pH-értékét.

Hírösszefoglaló
2010. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szórványos halpusztulást jeleztek a Duna főágán és a Mosoni-Duna, illetve a Rába torkolatánál tegnap délután, miután elérte a területet a vörösiszap-szennyezés. Dobson Tibor kárfelszámolási szóvivő lapunknak elmondta, a Rába és a Duna torkolatában délelőtt még 9,1 pH-értéket mértek, de estére javult a helyzet, és a víz lúgosságát sikerült 8,5-re leszorítaniuk. Hozzáfűzte, ahhoz, hogy a folyó élővilágát meg lehessen menteni, a 14-es skálán 8 alá kell vinni a pH-értéket.
A hétfői ökológiai és ipari katasztrófa után a Kolontáron átfolyó Torna-patak vizében 13,5-es pH-értéket mutattak ki. A szenynyező, erősen lúgos anyag a Marcal folyóba került, és annak teljes élővilágát kipusztította.
Győrnél tegnap délután tetőzött a Mosoni-Dunában a lúgosság, akkor 9,65-os pH-értéket mértek, de mára 9-es szint alá csökkenhet ez az érték – közölte az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője az MTI-vel. Eddig körülbelül 200 tonna ecetsavat és 1500 tonna gipszet öntöttek azokba a folyókba, amelyek a hétfői vörösiszapömléskor elszabadult lúgot a megyébe viszik, hogy így semlegesítsék a maró anyagot – mondta Janák Emil.
Fogyasztható a győri ivóvíz; a várost ellátó vízbázisok feljebb fekszenek annál, mint ahol a vörösiszap-szennyezés a térségbe ért – tudatta tegnapi közleményében a Pannon-Víz Zrt. elnök-vezérigazgatója. Az ivóvízkészletek biztonságban vannak, a vezetékes ivóvíz továbbra is fogyasztható – írja Tőke László. A vezetékes víz, a víztermelő kutak és a talajvízfigyelő kutak vízminőségét akkreditált laboratóriumuk – külső laboratóriumokkal párhuzamosan – folyamatosan vizsgálja. Rendellenességet nem tapasztaltak.
Várhatóan nem lesz hatása az élővilágra a lúgos kémhatásnak a Duna Komárom-Esztergom megyei szakaszán. A folyóból kifogott halak fogyaszthatók, az ivóvízbázisok sértetlenek, közölte tegnap Janák Emil. Hozzátette, a folyó kémhatása Gönyűnél legutóbb 9,2-es, tegnap este 8,4-es volt, ami már nem veszélyes érték. Komáromnál további csökkenésre, 8,1-es Ph-értékre számítanak, amely az élővilágban semmilyen változást nem okoz. Korábban vörösiszap-szennyeződés nélkül is mértek már 9-es értéket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.