Átlag alatti forgalom mellett erősödött tegnap a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe. A BUX 101,4 pontos emelkedés után 22 850,1 ponton állapodott meg. A pesti parketten tegnap 12 milliárd forintért cseréltek gazdát a papírok, a vezető részvények egy kivétellel javítottak korábbi pozíciójukon. A nap nyertesének az OTP tekinthető, a bankpapír árfolyama 2,4 százalékkal nőtt. A Magyar Telekom 0,6 százalékot drágult, míg a Richter papírjainak értéke 0,2 százalékkal emelkedett. A Mol ugyanakkor csökkent: az olajipari cég részvényeiért 1,2 százalékkal adtak kevesebbet.
A kereskedést értékelve Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház Zrt. üzletkötője a távirati irodának azt mondta, délelőtt csak oldalaztak a piacok, majd délután az Egyesült Államokból érkező ingatlanpiaci adatok terelték kedvező irányba a folyamatokat, ezzel párhuzamosan pedig a forint is erősödött. Az emelkedést a BÉT-en az OTP és a Pannergy vezette. – A bankpapírnak vannak tartalékai a további erősödésre is, mivel az utóbbi időben nem növekedett különösebben az árfolyam – magyarázta Sőre Balázs. Az üzletkötő úgy vélte, a Mol pénteki csökkenése inkább korrekció, mivel eddig gyakorlatilag piactól függetlenül nőtt az olajpapír árfolyama. Hozzáfűzte: a jelenlegi optimista nemzetközi hangulatban a BUX azért nem zárt nagyobb pluszban, mert a két vezető részvény – a Mol és az OTP – árfolyama ellentétesen alakult. Szatmári Tamás, a Raiffeisen Bank Zrt. üzletkötője mindehhez annyit tett hozzá, hogy alacsony forgalom volt a hét utolsó kereskedési napján, gyakorlatilag csak az OTP papírjait vették a befektetők.
Eközben tegnap nemzetközi hatásra erősödött tovább a forint: az eurót délután negyed ötkor 277,83 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben, szemben a csütörtök délutáni 280,53 forintos, illetve csütörtök éjszaka és péntekre virradóra a nemzetközi kereskedelemben jellemző 280 alatti jegyzésekkel. A forint utoljára augusztus 19-én állt 277 forintos eurójegyzésen. A svájci frank jegyzése 210,7 forint a csütörtöki 213,83 forint után.

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre