Október 4.
Konferencia és megemlékezés a veszprémi székesegyházról. A veszprémi székesegyház korábbi barokk épületét báró Hornig Károly veszprémi püspök az egyházmegye 900 éves fennállásának évfordulójára, 1909-re kívánta átépíttetni neoromán stílusban. A munkálatok azonban az évfordulóra nem, csak egy évvel később, 1910-ben fejeződtek be. A centenárium alkalmából, 100 éve történt… címmel konferenciát, könyvbemutatót és kamarakiállítást tartanak Veszprémben. A konferencián a korábbi barokk székesegyház épületéről, az átépítés folyamatáról, a munkálatokról, az időközben előkerült korábbi (római és középkori) leletekről, az építkezést megörökítő Ádám Iván kanonokról, valamint a megrendelő Hornig Károly püspökről hallhatnak előadásokat az résztvevők. A konferencián való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, amelyet a Veszprém Megyei Levéltár honlapján (www.veml.hu) tehetnek meg az érdeklődők. A konferenciát követően mutatják be Nagy Károly székesegyházi kanonok-plébános Centenáriumi album című kötetét. Kiállítás is nyílik a Gizella Királyné Múzeum szerevezésében, amelyen többek között a székesegyház átépítésével kapcsolatos dokumentumokat lehet megtekinteni.
Helyszín: Agg Papok Háza (Veszprém, Vár utca 21.).
Időpont: 9 óra
Emlékezés Bertha Bulcsura. Az író születésének 75. évfordulójára emlékeznek Keszthelyen. Vendég Bertha Bulcsu özvegye, Nagy Franciska József Attila-díjas író. Köszöntőt mond: Kiss László Tibor, Balatongyörök polgármestere, közreműködnek a Festetics György Zeneiskola tanárai és növendékei. Bemutatják D. Nagy Imre A gyanakvó ember – Bertha Bulcsu élete című könyvét is.
Helyszín: Fejér György Városi Könyvtár (Keszthely, Zeppelin tér 3.).
Időpont:17 óra
A méregtelenítés. A mérgek keletkezése, szervezetbe való bejutása és a méregtelenítés címmel Wittmann István professzor tart előadást.
Helyszín: MTA Pécsi Akadémiai Bizottság székháza (Pécs, Jurisics Miklós utca 44.).
Időpont: 18 óra
Október 5.
Kalandozások Tibetben. Németh Norbert utazó kutatásának eredményeiről beszél.
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F).
Időpont: 18 óra
Október 6.
Színtani konferencia. Goethe természettudományos munkásságában a Színtan című műve hasonló jelentőséggel bír, mint irodalmi alkotásai közül a Faust. A budapesti Goethe Intézet a Magyar Goethe Társasággal és több magyar szervezettel, valamint neves művészekkel és tudósokkal együttműködve kiállításokkal, kísérletekkel, előadásokkal és beszélgetésekkel ünnepli a Színtan megjelenésének 200. évfordulóját. A bicentenáriumi konferencián a fénytan kutatói tartanak előadásokat többek között a következő témákban: Megvilágíthatnak-e a színek módszertani és episztemológiai problémákat? (Zemplén Gábor); Miről árulkodnak a színek elnevezései? (Kálmán László); A vizuális művészet befogadásáról (Illés Anikó); Preverbális színészlelés – ezek hatása a műbefogadásra (Simon Kata); A sötétség fénye – színkísérletek vakokkal (Madácsy István); Grafikus színvakság (Hornyik Sándor–Perenyei Mónika); Színelméletek az amerikai képzőművészetben a XX. század második felében (Lőrincz Viktor); A szürke hályog hatása Claude Monet festészetére (Végvári Zsófia); Paul Gauguin színhasználata (Krepárt Melinda); Színek a színházban – egy előadás elemzése a színhasználat felől (Szabó-Székely Ármin). Részletes információk a Goethe.de/ins/hu weboldalon olvashatók.
Helyszín: Goethe Intézet (1092 Budapest, Ráday utca 58.).
Időpont: 9 óra
Beszélgetés a könyv és az irodalom internetes helyzetéről. A kérdésről Elek Tibor, a Bárka című folyóirat főszerkesztője, Földes László, a Kossuth Kiadó képviselője, a Multimédia-pláza vezetője, Horváth Iván irodalomtörténész és Starcz Ákos, az eKönyv Magyarország Kft., Bookline.hu Nyrt. ügyvezetője beszélget. Moderátor: Kőrössi P. József.
Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum (1053 Budapest, Károlyi Mihály utca 16.).
Időpont: 17 óra
Nemzetállamok az Európai Unióban. Jogrendszerek elmélete és az érdekérvényesítés gyakorlata címmel Mohi Csaba, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára beszél az Európai Unió és a nemzetállamok kapcsolatáról.
Helyszín: Magyarok Háza, Bartók terem (1052 Budapest, Semmelweis utca 1–3.).
Időpont: 17 óra
Új fények a csillagászatban. Éppen idén ötven éve hozták létre kutatók az első lézert. Az azóta eltelt fél évszázadban a lézerek felhasználási lehetőségei folyamatosan növekedtek, a csillagászatban is. Fülöp József, a Pécsi Tudományegyetem Fizikai Intézetének tudományos munkatársa példákkal mutatja be a lézerek csillagászati vonatkozású alkalmazásait a kozmológiától a légkör vizsgálatán keresztül az atomfizikáig.
Helyszín: Dominikánus Ház (Pécs, Színház tér 2.).
Időpont: 18 óra
Szabadegyetem az életvezetésről. A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola szabadegyetemet indít Az életvezetés etikája címmel. Az előadó Papp Miklós görög katolikus lelkész, a Sapientia főiskola morálteológia tanszékének vezetője, aki az első alkalommal az életvezetés fontosságáról, az élet alapvető irányításáról beszél.
Helyszín: a belvárosi ferences templom Szent Ferenc terme (1053 Budapest, Ferenciek tere 9.).
Időpont: 18 óra
A megismerkedéstől a családalapításig. A házasságra felkészítő sorozat következő találkozóján Pálhegyi Ferenc pszichológus-családgondozó A másik ember címmel tart előadást.
Helyszín: Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola (1052 Budapest, Piarista köz 1.).
Időpont: 19 óra
Október 7.
A torinói lepel. Tamási József szolnoki plébános tart előadást a torinói lepelről a lepel művészi másolatát felhasználva.
Helyszín: Damjanich János Múzeum (Szolnok, Kossuth tér 4.).
Időpont: 16 óra
A történeti alkotmány időszerűsége. A kérdésről Zétényi Zsolt ügyvéd-jogvédő tart előadást a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége szervezésében.
Helyszín: vizafogói Szent Márton-plébánia (1139 Budapest, Váci út 91/b).
Időpont: 18 óra
Október 7–8.
Klasszikus kommunizmus. A Terror Háza Múzeum nemzetközi konferenciát rendez Klasszikus kommunizmus, 1917–1990 címmel. Előadást tart többek között Schmidt Mária (A kommunizmus természete), Norman Stone (Gorbacsov – az utolsó „hasznos idióta”), Stark Tamás (Kényszermunka Közép-Európában, 1944–1945), Hubertus Knabe (Rosa Luxemburgtól Erich Honeckerig), Anne Applebaum (A háború után, 1945–1950), Markó György (Életutak az ÁVH kötelékében), M. Kiss Sándor (Ellenállás – megtorlás), Karol Sauerland (Bal-jobb csapda), Stella Szonja (Magyar sors Jugoszláviában, 1943–1980), Horváth Miklós (Magyarország az internacionalizmus szolgálatában, 1948–1991), Máthé Áron („Zöld bolsevizmus”).
Helyszín: Terror Háza Múzeum (1062 Budapest, Andrássy út 60.).
Időpont: 10 óra
Október 8.
A családkutatás új lehetőségei napjainkban. A meghívott előadók a levéltári kutatások, a fényképek, a családtörténeti kutatás irodalmának szerepéről beszélnek. Szó lesz a családkutatás közművelődési hasznosságáról, a módszertani segédletekről és a világháló használatáról is. A részletekről bővebben az EKMK.hu weboldalon lehet olvasni.
Helyszín: Eötvös Károly Megyei Könyvtár (Veszprém, Komakút tér 3.).
Időpont: 10 óra
Művészet és pszichoanalízis. A Ferenczi Sándor Egyesület, a József Attila Társaság és a Petőfi Irodalmi Múzeum közös műhelybeszélgetés-sorozatának következő találkozóján Varga Zsuzsanna pszichoanalitikus Niccolo Paganini, a „kiválasztott”: az ördögített/istenített komponista és hegedűművész címmel tart előadást. Az ezt követő beszélgetést Valachi Anna irodalomtörténész vezeti.
Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum (1053 Budapest, Károlyi Mihály utca 16.).
Időpont: 18 óra
Ha van tudomása a rovatba illő előadásról vagy rendezvényről, kérjük, az [email protected] e-mail címen vagy az (1) 476 2173-as telefonszámon ossza meg velünk.
Összeállította: Pethő Tibor

Mint kés a vajban – Orbán szerint az ellenzéken keresztül nyomulnak be az ukránok a magyar politikába