A Kolontáron is átfolyó Torna-patak, valamint a Marcal folyó teljes élővilága pedig kipusztult a hétfő délután történt ökológiai és ipari katasztrófa következtében. A bécsi székhelyű Duna-védelmi Nemzetközi Bizottság (IKSD) főigazgatója, Philip Weller ugyanakkor kifejtette, a magyarországi iszapömlésnek összességében csak csekély hatása lesz a Dunára.
Orbán Viktor is a katasztrófa sújtotta térségbe látogatott. Közölte, nem látja értelmét annak, hogy a legsúlyosabban szennyezett helyeken helyreállítsák az épületeket. A kormányfő a helyszínen ígéretet tett arra, hogy minden segítséget megad a teljes kárelhárításhoz, s hozzátette: beszélni fog több idehaza és külföldön élő gazdag magyarral is, hogy hozzanak létre egy segélyalapot a károsultak megsegítésére.
Az akadálymentesítési munkálatok után egyébként elkezdődött a faluban a helyreállítás is: a házakat nagynyomású forró vízzel takarítják. Egybehangzó vélemények szerint a szennyezett talaj felső rétegének teljes cseréje nélkül elképzelhetetlen a normális élet feltételeinek megteremtése. Kolontár Tornán túli, vagyis a zagytározóhoz közelebb eső része viszont menthetetlennek látszik, ezt a helyiek is megerősítették.
A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. tegnap sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy első – „jobbára szakmai kérdésekre fókuszáló” – közleményeik sokak számára érzéketlennek tűnhettek.
Részletek a 2., 3.,
vezércikk a 7. oldalon

Kígyó miatt rettegtek Lentiben, futótűzként terjedt a hír