Minden jel szerint meg vannak számlálva a fogyasztói csoportok hónapjai, legalábbis erre lehet következtetni a parlament fogyasztóvédelmi bizottságának tegnapi ülésén elhangzottakból. Mint azt Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára kifejtette, a tárca vizsgálja a szigorú korlátozás lehetőségét is, ám inkább a Nyugat-Európában honos tiltást látják célszerűnek. Az államtitkár szerint az NGM olyan jogszabály-módosításon dolgozik, amely a már létező fogyasztói csoportokat erősen szabályozott keretek között hagyná kifutni, újabbak azonban a döntések hatályba lépése után nem indulhatnának. A gazdasági minisztérium tapasztalatai szerint egyébiránt a fogyasztói csoportok működése akkor erősödik fel, ha a kereskedelemi banki hitelezés valamilyen oknál fogva sokak számára elérhetetlen.
Az NGM álláspontja lényegében megegyezik a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF), valamint a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) véleményével.
– A fogyasztói csoportok hirdetései rendszerint hitelezésről szólnak, még ha a hitel szót kerülik is. Jelenleg azért nehéz fellépni ellenük, mert a csoportszervezők nem folytatnak pénzügyi tevékenységet, a szervezők nem adnak pénzt senkinek, hanem csak a csoporttagok – emelte ki a PSZÁF elnöke. Szász Károly üdvözölte az NGM szándékát, hangsúlyozva: nem vezetne eredményre az enyhébb szankcionálás, ezért a büntető törvénykönyv módosítása lehet a megoldás.
A fogyasztók változatos megtévesztése mellett a pénzügyi kultúra hiányát emelte ki a Kispál Edit, a FEOSZ szóvivője. Mint mondta, az ügyfelek nem azzal keresik fel a fogyasztói csoportot, hogy tévét akarnak venni, hanem azzal, hogy a bankhiteleiket rendeznék. A szóbeli tájékoztatók alkalmával nem kapnak pontos felvilágosítást arról a – rossz anyagi helyzetük miatt – jelentkezők, hogy a rendszeres befizetés mellett a várt összeget akár évekkel később kaphatják meg.
A tanácskozásra meghívást kapott a Fogyasztói Csoportok Országos Egyesülete is. Bognár Péter elnök szerint ez olyan pénzügyi tevékenység, amely annak ellenére nincs szabályozva, hogy több tízezer embert érint. A szervezet vezetője természetesen nem a fogyasztói csoportok betiltásában, hanem a biztonságot szavatoló szabályozásában látja a megoldást.
Otromba módon viselkedett a román államfő Budapesten