Nem tudni, mikor jutnak járandóságukhoz a Photo Hall dolgozói, akik ezen a héten kapták kézhez felmondásukat – mondta el lapunknak Kosza Yvette ügyvéd, akit egyre több állását vesztett dolgozó bíz meg a képviseletével. Elgondolkodtató, hogy a felmondáskor a kilépőpapírokat sem kapták meg az érintettek, és utolsó havi fizetésüket is hiába várták. Pedig a vonatkozó jogszabályok szerint ezt rendezni kellett volna.
A dolgozók kálváriáját jól érzékelteti, hogy május első hetében e-mailt kaptak a boltok, hogy zárjanak be, és pakolják össze az árukészletet. Ezzel párhuzamosan május 4-én ügyvezetőt és székhelyet változtatott a cég, majd 10-én elhatározta jogutód nélküli megszűnését és bejelentette a végelszámolását, amit a bíróság 17-én jóvá is hagyott. Ettől a naptól kezdve kézbesítették a felmondóleveleket, amelyeken 12-i dátum szerepelt, aláíróként pedig az új ügyvezető – fejtegette lapunknak az ügyvédnő. Kétséges, hogy jogszerű-e ez a megoldás, hiszen a végelszámolónak is ellen kellett volna jegyezni a felmondásokat.
Kérdésünkre Kosza Yvette elmondta, életszerű volt ugyan a cég tájékoztatása, amely szerint a dolgozók legrosszabb esetben a bérgarancia alapból kapják meg a pénzüket, de ehhez arra van szükség, hogy a végelszámolás felszámolásba forduljon át. Ez akkor esedékes, amikor kiderül, hogy nincs elég vagyona egy cégnek a hitelezők kifizetésére. A másik gond, hogy a bérgarancia alapból legfeljebb kilencszázezer forintig kaphatnak pénzt a dolgozók, de a Főfotó alkalmazottai között olyanok is vannak, akik 26 évig voltak a cég alkalmazásában, s ennél az összegnél több járna nekik.
Feltehetően nem tud minden hitelezőt kifizetni a cég, hiszen a beszállítók is keresik a pénzüket. A Napi Ász cikke szerint május 18-án, amikor a vállalat árukészletének raktározásával megbízott Sprinter Futárszolgálat a náluk tárolt áruból „foglalta le” a neki járó kétmillió forintnyi értéket, más hitelezők is megjelentek jussukat követelve, de hiába, mert a Főfotó elszállította maradék árukészletét. Az Index információi szerint a cég tulajdonában lévő Fehérvári úti ingatlanát az OTP mintegy félmilliárdos kölcsöne terheli, de az Erste Banktól is vett fel hitelt. Az ingatlant 700 millióra becsülték a válság előtt, de azóta csökkentek az árak.
Ez történt eddig Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseményén