Őfelsége II. Erzsébet brit királynő és ő királyi felsége, Edinburgh hercege e hét folyamán hivatalos látogatást tesznek Írországban. Ez történelmi jelentőséggel bír a brit–ír kapcsolatokban. A két szigetország politikai viszonyait átrendező ír függetlenség 1921-es kikiáltása óta most kerül sor először állami látogatásra.
A találkozót szimbolikus módon nem sokkal Mary McAleese ír köztársasági elnök megbízatásának lejárta előtt tartották. Az első észak-írországi születésű ír államfő a „hidak felépítését” jelölte ki elnöksége témájának. Bár a két államfő már több alkalommal is találkozott egymással, e látogatás mégis különleges alkalom, amely az átalakult kétoldalú kapcsolatokat tükrözi.
A vizit kapcsolataink mélységét és szorosságát ünnepli. Az Egyesült Királyság lakosságának több mint hatmillió tagja ír, vagy ír felmenői vannak, ezenkívül évente körülbelül hárommillió brit látogat Írországba.
A brit és az ír történelem szálai elkerülhetetlenül összefonódnak. A nemzeteink közti kapcsolatokat túl sokáig övezte konfliktusok sora, megosztottság, bizalmatlanság és gyanakvás. Ma azonban büszkék vagyunk baráti, jószomszédi, partneri viszonyunkra és egyenlőségünkre. Az északír békefolyamat, amely a kölcsönös tiszteleten alapul, kiemelt jelentőségű szerepet töltött be mind a ma érvényesülő partneri kapcsolatok kialakításában, mind pedig a népeink közötti megbékélés folyamatában.
Ez a munka több mint negyed százada kezdődött és még ma is zajlik. A megbékélés fáradságos munka. Az 1998-as nagypénteki egyezmény fordulópont volt a két ország történetében: rendelkezett bizonyos hatalmi jogkörök átruházásáról Észak-Írország számára, és megteremtette az Ír Köztársaság és Észak-Írország, valamint az Ír Köztársaság és Nagy-Britannia közti kapcsolatok kereteit.
A múlt hét folyamán – minden különösebb hírverés nélkül – újabb történelmi jelentőségű mérföldkőhöz értünk, amikor a választások eredményeképpen az északír nemzetgyűlés erős felhatalmazást kapott a választóktól a béke és a stabilitás további erősítésére. A közös történelem kapcsolataink alapköve. Nem lehet célunk a múlt elkendőzése. Ennek jegyében a királynő látogatása során megemlékezik az ír állam alapításáról a dublini Garden of Remembrance-ben, valamint részt vesz az I. világháború ír áldozataira emlékező ünnepségen. E programok mind a közös múltat idézik.
Írország és az Egyesült Királyság számára a látogatás nem csupán a békefolyamat egyik mérföldkövét jelenti, hanem új kezdetet is. Csak most kezdhetünk hozzá igazán az országaink közti kapcsolatokban rejlő lehetőségek kiaknázásához.
Már most is nagyon sok hasonlóság volt köztünk. A gazdasági és kulturális kapcsolatok minden eddiginél erősebbek. Az országaink közti kereskedelem és turizmus mindkét gazdaság fontos eleme. Hetente körülbelül egymilliárd font értékű üzlet zajlik Írország és Nagy-Britannia között, míg évente közel hárommillió brit turista látogat Írországba, és hasonló számú ír utazik Nagy-Britanniába. A királynő látogatása során maga is megismerkedik Írország néhány fő látványosságával; többek között megtekinti a Trinity College-ban kiállított Book of Kellst és ellátogat a Tipperary megyében lévő Rock of Cashelhez.
Szoros együttműködésben dolgozunk azon, hogy választ adjunk korunk nagy kihívásaira. Az elmúlt évek gazdasági és pénzügyi zavarai felhívták a figyelmet a fellendülést, valamint a növekedést és munkahelyteremtést célzó határozott kormányfellépés fontosságára. E célkitűzés érvényesülését az Európai Unió szintjén is határozottan elő kívánjuk segíteni. A nemzetközi fejlesztés és konfliktuskezelés támogatása mellett kölcsönönösen elköteleztük magunkat. Az észak-írországi béketeremtési folyamatban elért kivételes eredményeink – egy maroknyi kisebbség akciói ellenére – pozitív üzenetet közvetítenek azok számára, akik a világ oly sok területén szentelik erőfeszítéseiket a béketeremtés türelmet igénylő munkájának.
A gazdasági, politikai és kulturális kapcsolatok ma jobban összekötnek bennünket, mint történelmünk folyamán bármikor. A mostani látogatás lehetőséget nyújt arra, hogy a jövőben még szorosabbra fűzzük szigetországaink együttműködésen, bizalmon és barátságon alapuló kapcsolatait.
A szerzőpáros az ír miniszterelnök-helyettes
és a brit külügyminiszter
Otromba módon viselkedett a román államfő Budapesten