Új fejezet nyílt az amerikai diplomáciában az arab tavaszt követően – közölte a régióban követendő új amerikai stratégia alapelveit ismertetve Barack Obama. Az amerikai elnök a washingtoni külügyminisztériumban elmondott beszédében leszögezte, Izrael és Palesztina határainak az 1967-es vonalakra kell épülniük, amelyeket kölcsönösen elfogadott területcserék által módosítanak. Az MTI által is idézett Barack Obama leszögezte, az izraeli–palesztin béke alapja az, hogy a két nép számára két állam jöjjön létre, egy életképes Palesztina és egy biztonságban élő Izrael. „A demokratikus zsidó államról szóló álom nem válhat valóra tartós megszállás közepette” – mondta az elnök.
Alig burkoltan elutasította ugyanakkor azt a palesztin tervet, hogy szeptemberben az ENSZ közgyűlése ismerje el a palesztin állam függetlenségét. Egyúttal megjegyezte, Izrael jogosan aggódik a biztonságáért, miután a Palesztin Hatóság fő ereje, a Fatah mozgalom nemrég kiegyezett az iszlamista Hamásszal, amely nem ismeri el Izrael Állam létét. Emiatt rendkívüli ülésre hívta össze a Palesztin Hatóság vezetőségét mára Mahmúd Abbász palesztin elnök. Az izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu ugyanakkor kizárta, hogy országa visszatérjen az 1967-es határok közé, mert azok szerinte védhetetlenek.
– Az üzenet egyszerű: ha (a térség országai) vállalják annak a kockázatát, amit a reform von maga után, élvezni fogják az Egyesült Államok támogatását – közölte Obama. Az elnök szerint a politikai átalakulás sikere szorosan összefügg a gazdaság állapotával. Ennek kapcsán a tunéziai és az egyiptomi gazdaság stabilizálására és modernizálására irányuló, az IMF és a Világbank bevonásával biztosítandó, egymilliárd dolláros csomagtervet ismertetett. Megjegyezte, Washington elvi alapon továbbra is támogatja a gazdasági reformot és a demokratikus átmenetet a Közel-Keleten és Észak-Afrikában. A szíriai helyzettel kapcsolatban Obama aláhúzta, Bassár el-Aszad elnök vagy álljon a politikai átalakulás élére, vagy „tűnjön el az útból”. Damaszkusz egyébként elítélte a szír elnök, illetve hat másik vezető ellen bevezetett amerikai büntetőintézkedéseket. Iránról szólva Obama megjegyezte, az amerikai diplomácia kitart amellett, hogy a teheráni kormánynak garantálnia kell állampolgárai számára az egyetemes emberi szabadságjogokat. Mint fogalmazott, ezt egyetlen kormány sem fojthatja el. A Bahreinben történtek kapcsán Barack Obama elmondta, a tömeges letartóztatások és a hatalom részéről alkalmazott brutális erőszak ellentétes a bahreini lakosság általános emberi jogaival.
Eltűnt egy 31 éves amerikai nő Budapesten