Tegnap mutatták be a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán Kálmán Peregrin ferences egyháztörténész Dokumentumok Grősz József kalocsai érsek hagyatékából című könyvét, amely a kommunisták börtönét megjárt főpásztor egyház-politikai tevékenységének talán legjelentősebb időszakát tárja fel. A néhai kalocsai érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Kar egykori elnöke tevékenységét, kiállását Lakatos Andor, a kalocsai érseki levéltár igazgatója méltatta, a kötetet dr. Szabó Csaba, a bécsi Collegium Hungaricum tudományos igazgatóhelyettese mutatta be.
A könyv eddig nem ismert dokumentumokat hozott nyilvánosságra, amelyek többek között rámutatnak Mindszenty József néhai hercegprímás és Grősz József önértelmezésének különbségeire, és betekintést adnak a kalocsai érsek személyes bejegyzéseibe. Bemutatja továbbá azoknak az egyház-politikai döntéseknek a hátterét, amelyeknek eddig csak a következményeit ismerhette meg a nyilvánosság.
A kötetből az is kiderül, hogy az Opus Pacis 1957-es megalapításával a püspökök hatástalanították egy esetleges egyházszakadás pártállami kirobbantásának a veszélyét. A könyv dokumentumai egyértelműen bizonyítják, hogy 1956 és az azt követő időszak fordulópont volt a Magyar Katolikus Egyház és a kommunista rezsim viszonyában.
Diplomáciai nagyüzem: így érkeztek a delegációk a Puskás Arénába - fotógaléria