Méregdrága szerzett jogok

Torkos Matild
2011. 05. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó néhány éve a finanszírozhatatlanná vált szerzett jogok hálójában vergődik Magyarország. A kétharmados törvények meghozatalára is felhatalmazott kormány egyre vakmerőbben nyúl hozzá az eddig érinthetetlennek tekintett jogokhoz. Korábban a pofátlan végkielégítések megadóztatása érdekében még a jogállamban tabunak számító visszaható hatályú törvényalkotással is mert élni a kormánytöbbség a parlamentben.
Most, hogy a rendvédelmiek kiváltságait visszanyeshessék, még a pár héttel ezelőtt megszavazott új alaptörvényt is módosítanák. A rendőrök, a tűzoltók és a vámosok főként szerzett jogaik megvédése, a számukra nagyvonalúan megszabott kedvezményes nyugdíjkorhatár megőrzése érdekében vonultak utcára. Szerzett joghoz csak rendkívül nehéz helyzetben szoktak hozzányúlni. A parlamenti többség nem csupán a most pályára lépő, évtizedek múlva nyugdíjba vonuló rendvédelmiekre hozna új szabályt, hanem a már több évet, akár két évtizedet is leszolgált rendőrök, tűzoltók nyugdíjához is hozzányúlna. Sőt a már évek óta korkedvezményes nyugdíjukat élvező életerős tiszteket is visszaterelné a kötelékbe. Az 57 év alatti volt rendőrök nyugdíját egyfajta szociális ellátmánnyá, segéllyé alakítanák. A kormány az előző évtizedekben rokkantnyugdíjas-ellátásra jogosultságot kapott dolgozók egészségi állapotát is felülvizsgáltatná, ily módon szűrve ki azokat, akik indokolatlanul lettek rokkantnak nyilvánítva.
A tüntetésekkel együtt járó konfliktusokat is vállalta a Fidesz, hogy javítson a tarthatatlan helyzeten. Mára ugyanis odáig jutottunk, hogy az államtól független piaci szférában dolgozó másfél millió ember tart el több mint nyolcmilliót, ha figyelembe veszszük, hogy a közszférában dolgozók bérét is a központi költségvetésből, ama másfél millió teljesítménye után befizetett adóból fedezik. Kérdés, hogy hol az állami szférán kívül – ahova most viszszaterelnének néhány ezer életerős nyugdíjas rendőrt – az az egymilliónyi munkahely, ahol az állástalanok százezrei mellett még a rokkantnyugdíjból visszairányítottak is munkát kaphatnának. Akik lehet, hogy fizikailag talán alkalmassá váltak időközben a munkára, de a fásultságot, a kiégést, az idegrendszer tönkremenetelét nem biztos, hogy hibaszázalék nélkül kimutatják majd a műszerek a felülvizsgálatkor. Aki nem követett el semmilyen szabálytalanságot, nyugodtan várhatja az értesítést az ellenőrzésre. Kérdés, hányan élik majd meg megalázó eljárásként ezt a bizalmatlanságot. És a végén elmondható lesz-e, hogy megérte gazdaságilag is, morálisan is? Mindazonáltal a csalás az csalás. Ha valaki csalással szerzett rokkantnyugdíjas-ellátást, azonkívül, hogy viszszafizettetik vele, csukják börtönbe is az orvosi bizottság korrupt tagjaival együtt.
El kell ismerni: bátor lépéssorozatra szánta el magát a kormány a rendteremtés és a puritán szigorral végrehajtandó megtakarítás érdekében. Azt azonban nem kellene elfelejteni, hogy a nagy privatizációk idején, amikor százezrek munkahelye szűnt meg, a társadalmi béke megőrzése végett a hatalom beleegyezésével százezrek menekülhettek korkedvezményes, illetve rokkantnyugdíjba. Mint ahogy azt sem kellene szem elől téveszteni, hány életerős, több nyelven beszélő, diplomás fiatal keresi a boldogulását külföldön itthoni tisztességesen megfizetett munka híján.
Ha akkora a baj, hogy szerzett jogokat kell megnyirbálni, akkor talán ideje lenne a társadalmi igazságosság és a közteherviselés magasztos eszméjének szem előtt tartásával a vagyonadó bevezetésén is elgondolkodni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.