A szerdai múzeumi világnaphoz kapcsolódó majálisra érdemes odafigyelni, nemcsak azért, mert a hétvégén minden intézményt ingyen látogathatunk, hanem azért is, mert a szabadtéri kitelepülés, fesztiválhangulat megváltoztatja a múzeumokhoz való viszonyunkat, és a közvetlenségnek ebből a légköréből talán megőrizhetünk valamit arra az időre is, amikor a sötét téli délutánok viszszakergetnek minket a múzeumok falai közé. Addig is itt van nekünk a Múzeumkert, a 19. századi városrendezés sikertörténete. Közadakozásból hozták létre annak idején, hogy Budapest népének legyen egy találkozókertje a belvárosban, és ez a vívmány túlélte a történelem minden viharát, ma is szeretünk a Múzeumkertbe menni.
A hétvégén pedig biztosan ott lesz minden intézmény, amelyik számít, és mindent megtesznek, hogy megszeressük őket. Lesz számtalan játék; papírállatkától kezdve saját Munkácsy-festményig mindenféle kézművesholmit készíthetünk, telepakolják a zsebünket prospektusokkal, kísérőprogramként pedig ott vannak a neves fellépők. Az idei érdekesség a vasárnapi zárókoncert, Herczku Ágnes áll majd színpadra a Sitaram nevű indiai formációval, de lesz ír és moldvai népzene-jazz, blues-rock és kicsiknek való muzsika is a nagyszínpad felhozatalában.
Aki inkább a saját bőrén tapasztalná meg a kulturális örökséget, az a Fertő tónál ünnepelheti a környék világörökségi listára való felvételét, amiről 2003 óta minden évben megemlékeznek a Fertő-part települései Fertőrákostól egészen Sarródig.
A hétvégén csónakkal járhatjuk be a tavat, és azt is megtudhatjuk, hogyan éltek, milyen hagyományos munkaeszközöket használtak ott élő eleink. A tatai várban pedig mától kezdve tart a Tatai Patara törökkori történelmi fesztivál, amely nemcsak a várat 1597-ben visszafoglaló ostromot, hanem az egész reneszánsz gasztronómiai, zenei és divatvilágot újrajátssza a hagyományos háromnapos fesztiválon.
Eltűnt egy 31 éves amerikai nő Budapesten