Hende Csaba és Czövek János egyaránt elítélte a mára hirdetett bohócforradalmat, amit a rendvédelmi szakszervezetek sztrájkbizottságának két lemondott vezetője, Kónya Péter és Árok Kornél szervezett az „alkotmányos jogok védelme” érdekében. A honvédelmi tárca vezetője és a Honvédszakszervezet elnöke a feltételezhetően politikai háttértámogatással bíró eseményt nem tekintik érdekvédelmi megmozdulásnak, mivel „az érdek-képviseleti tevékenység nem terjedhet ki és nem irányulhat politikai agitációra” – írják, ezt a katonák jogállásáról szóló törvény is tiltja. Czövek hangsúlyozta: várják a tárgyalások folytatását a katonák új életpályamodelljének kialakításáról, ahol határozottan, de a jogszabályok keretein belül kívánják érvényesíteni követeléseiket. A Honvédszakszervezet ezért elítél minden, érdekvédelmi tevékenységnek álcázott politikai akciót – szögezte le az elnök.
A bohócforradalom szervezői úgy reagáltak, nem a megmozdulástól kellene elhatárolódni, hanem a katonák érdekeit kellene képviselnie a szakszervezeti vezetésnek. Sajnálatukat fejezték ki, amiért őket vádolják politikai indíttatással és háttércélokkal. „Teszitek mindezt úgy, hogy gyávaságotokat takargatva, segítséget egy vezető kormánypolitikustól, a honvédelmi minisztertől kértek és kaptok” – áll nyílt levelükben.
A Heti Válasz mai számából kiderül: Árok Kornél 2009. április 22-én (109 érdek-képviseleti társával) Pilisszentkereszten pártot alapított Szövetség az Egységes Magyarországért – Közbiztonság és Demokratikus Közélet Szövetsége néven. Kónya Péter a rendszerváltás előtt a Szovjetunió legnagyobb politikai tisztképzőjében, Lvovban, a Politikai Katonai Akadémián tanult és végzett. Az általa vezetett FRDÉSZ az előző kormányzati ciklus végén olyan megállapodást tudott kötni a szocialista Kiss Péter miniszteri felügyeletével működő Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvánnyal, amelynek révén töredék áron jutott nagy értékű üdülésicsekk-állományhoz.
Kónya Péter és Árok Kornél a nyugdíjkedvezmények átalakításáról szóló tárgyalások kezdetén kijelentette: azok sikertelensége esetére kész forgatókönyvekkel rendelkeznek. Bár „szabadcsapatok”, illetve már nem garantálható békés megmozdulás emlegetésével a rendbontás lehetőségére utaltak, Árokék legutóbb azt állították: erőszaktól és pártpolitikától mentes, törvényes megmozdulást tartanak. Ma országos demonstrációt, autós felvonulást tart négy, szocialistákhoz közel álló szakszervezeti konföderáció. Az MSZOSZ, az Autonómok, a SZEF és az ÉSZT akcióját szolidaritásáról biztosította a Munkáspárt, a Magyar Szociális Fórum és a Magyar Egyesült Baloldal. A Liga szakszervezetek tegnap bejelentette, kétórás figyelmeztető sztrájkot, illetve félpályás útlezárásokat tart június 29-én.
– Az ország megújítása és átszervezése bizonyos csoportokban türelmetlenséget szül, szeretnék tudni, mi lesz. A kormány azonban már korábban világossá tette, hogy a szociális konzultáció lezárásáig nem dönt ilyen kérdésekben – mondta Szijjártó Péter tegnap a TV2-nek. A kormányfő szóvivője egyébként óriási sikerként értékelte a szociális konzultációt, amelyre 1,065 millió kérdőív érkezett vissza. Az eredményt június végéig hozzák nyilvánosságra. Eddig 42 konzultációt indítottak, közülük 27 zárult le.
Súlyos balesetet szenvedett, pedig csak fánkozni akart a Tiszán