Kártérítésiperirat-tervezetet készített a devizaadósoknak Léhmann György ügyvéd. A bárki által szabadon felhasználható dokumentum azoknak kíván segíteni, akik szerint kár érte őket, amikor devizahitelt vettek fel. A szakember lapunknak elmondta: a perirattal az volt a célja, hogy megvédje az ügyfeleket azoktól az ügyvédektől, akik a nehéz helyzetbe került emberekből próbálnak hasznot húzni. A dokumentumot bárki ingyen megkaphatja és benyújthatja a bírósághoz.
A perirat elsősorban a kölcsönök kamatszámítását kifogásolja. Az ügyvéd szerint a devizahiteleknél a szerződésben foglaltaktól eltérően emelték meg a hitelkamatokat a hitelt nyújtó bankok, ráadásul a feltételeket egyoldalúan módosították. – A szabálytalan változtatások miatt az adósok több pénzt fizettek, mint amenynyit eredetileg kellett volna – tette hozzá. A perirat egyik alapvetése az, amit Róna Péter közgazdász többször megjegyzett, jelesül: a devizahitelek rossz termékek voltak. Ezeket nem lett volna szabad eladni az embereknek. Tegnap zajlott az árfolyamrögzítésről és az árverezésekről szóló törvény vitája a parlamentben.
*
Mint arról lapunkban már több alkalommal beszámoltunk, az új szabályok rögzítik a devizahitelek törlesztőrészletének kiszámolásánál használt árfolyamokat, továbbá azt is kikötik, hogy negyedévente hány ingatlan kerülhet kalapács alá egy-egy régióban július elseje után, amikor már nem lesz érvényben a kilakoltatási és árverezési moratórium.
Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára leszögezte: a devizahitelekkel kapcsolatban kialakult súlyos problémáikat a szocialista kormányok alatt meghozott hibás döntések sorozata okozta. Mágori Józsefné, a Fidesz politikusa pedig arról beszélt, hogy jelenleg több mint százezer ingatlant érint a kilencven napon túli tartozás, és ezen a helyzeten mindenképpen segítenie kell a kormánynak.
Ellenzéki oldalról kemény kritikák érték a törvényjavaslatot – adta hírül a távirati iroda. Tukacs István szocialista politikus közölte: a most tárgyalt előterjesztés nem nyújt átfogó, megnyugtató segítséget, és elsősorban azoknak nem használ, akik a legreménytelenebb élethelyzetben vannak.
A Jobbik szerint a legfőbb probléma a devizahitelek magas állománya, ezen azonban a jelenlegi javaslat – állításuk szerint – nem segít. Hegedűs Tamás, a Jobbik képviselője pedig azt hangsúlyozta, hogy költségvetési beavatkozással kellene forintosítani a devizahiteleket – nem a jelenlegi, hanem a felvételkor érvényes árfolyamon.
Az ellenzéki képviselők több mint egy tucat módosító javaslatot nyújtottak be tegnap a törvényjavaslathoz. Az LMP-s Ertsey Katalin és Scheiring Gábor egyebek között azt kezdeményezi, hogy az árfolyamrögzítéshez kapcsolódó gyűjtőszámlahitel esetében a szerződésmódosítás, illetve az előtörlesztés legyen mentes mindenféle banki díjtól, az ezzel összefüggő közjegyzői díjak megfizetése pedig a hitelintézetet terhelje.
A Jobbik is több módosító indítványt nyújtott be a törvényjavaslathoz. Többek között azt indítványozzák, hogy a pénzügyi intézmények a rögzített árfolyam alkalmazásakor a frankhitel megkötésekor rögzített árfolyamot alkalmazzák.
Egy másik módosító javaslatuk pedig megszüntetné azon ügyfelek kizárását az árfolyam- rögzítésből, akiknek a devizakölcsönből származó fizetési késedelme meghaladja a kilencven napot. Az ellenzéki párt képviselői ezen túlmenően azt is indítványozták, hogy kényszerértékesítésekre kizárólag a Nemzeti Eszközkezelő felállítását követően legyen lehetőség.
Üldözte a párját a férfi, mert nem bírta feldolgozni a szakítást