Egy sajtótájékoztatónak ritkán van önmagán túlmutató jelentősége. A Magyar Röplabdaszövetség tegnapi helyzetjelentése a kivételek közé tartozik. A küszöbönálló női Európa-liga beharangozója ugyanis jelképes értelmű: a sportág zászlót bontott. Nem véletlen, hogy Tóth Tamás elnök, valamint Jókay Zoltán szövetségi kapitány és a női válogatott két játékosa, Kiss Kata és Milovits Júlia mellett Szabó Bence, a Magyar Olimpiai Bizottság nemrég kinevezett sportigazgatója és Szabó Tamás, a Nemzeti Sportintézet főigazgatója is megjelent az eseményen. Megerősítették, amit Tóth Tamás reményként fogalmazott meg: a röplabda is bekerülhet azon sportágak közé, amelyek élhetnek a társaságiadó-kedvezmény sportcélú felhasználásával.
Az új vezetőség sem tétlenkedett. A szövetség korábbi, 90 millió forintos költségvetését szponzorok megnyerésével megtoldotta 50 millióval. Alapvetően ez teremtette meg a lehetőséget arra, hogy a női válogatott induljon az Európa-ligában. Tóth Tamás elárulta, más utakon is igyekeznek visszakerülni a nemzetközi vérkeringésbe:
– Jövőre egy-egy női és férficsapatunk, a Vasas, illetve a Kaposvár indul a Challenge-kupán, s az is a céljaink között szerepel, hogy két-két együttesünk részt vegyen a Közép-európai Ligában.
Ezen utóbbi sorozat öt ország – Csehország, Ausztria, Szlovénia, Horvátország és Magyarország – legjobb klubjait tömöríti. Mutatja a röplabda sanyarú hazai sorsát, hogy csak férfivonalon, a Kaposvár tudott élni a lehetőséggel, pedig a kiírás elméletileg két-két magyar gárda részvételét teszi lehetővé.
Helyes döntés, hogy a szövetség először a hölgyeket karolja fel. Egyrészt, mivel lényegében nincs női foci, itt könnyebb tömegbázist teremteni, másrészt adott az a keret, amellyel lehet eredményt elérni. Kevésbé ismert, hogy a rossz körülmények dacára tucatnyi magyar játékos légióskodik szerte Európában. Horváth Dóra a Novara húzóembereként elődöntőt játszott a kontinensen a legszínvonalasabbnak tartott olasz bajnokságban, ugyancsak Itáliában vitézkedik Filipovics Anita, Józsa Zsuzsa, Kiss Kata Görögországban, Kovács Eszter és Liliom Rita Németországban, Dégi Barbara Svájcban, Meléndez-Pál Beatrix Franciaországban profiskodik. Harmadrészt a hölgyek csapatszelleme kifogástalan. Ennek bizonyítékaként különféle indokokkal senki nem mondta le a válogatottságot.
– Amikor az ifjúsági és junior korosztályban a mostani csapat gerincét adó lányokkal kijutottunk az Európa- és a világbajnokságra is, arról álmodtam, a felnőttek között is lesz alkalmunk bizonyítani. Itt a lehetőség, amivel szeretnénk élni – jegyezte meg Jókay Zoltán.
A tizenkét csapatos Európa-liga B csoportjában a magyar válogatott Izraellel, Bulgáriával és Csehországgal is négy-négy mérkőzést játszik – nyitásként kettőt a hét végén Izraelben –, a három négyesből a három első és a legjobb második jut az elődöntőbe. Ez csak az első állomás. Magyarország 2015-ben úgy szeretne Eb-t rendezni, hogy a válogatott ne csupán rendezőként, hanem előtte a selejtezőből továbbjutva legyen résztvevő.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó