Eredetileg azzal a céllal hirdetett meg tegnap délelőttre sajtótájékoztatót a Honvéd kajakszakosztálya, hogy népszerűsítse a válogatón jól szerepelt versenyzőit, ám az esemény jellege váratlan fordulatot vett. Csipes Ferenc, a hölgyek edzője azzal a hírrel érkezett az ezt megelőző edzőbizottsági ülésről, hogy Storcz Botond elveszi Kozák Danutától a K–1 200 m indulási jogát a világbajnokságon. A döntést felháborodás fogadta, hiszen a válogatási elvek között olyan kitétel nem szerepel, hogy női kajak egyes kétszáz és ötszáz méteren nem nevezhető ugyanaz a versenyző a világbajnokságra.
– Már a válogató előtt és alatt is beszéltem erről Csipes Ferenccel, és világossá tettem, hogy a felkészülési programnak megfelelően a maximális kvótaszám megszerzését tartom a legfontosabbnak a szegedi vb-n. A másik két szakágban is alakultak ki hasonló helyzetek, ott mindenki elfogadta ezt. Egyébként ehhez kapcsolódva szeretném megjegyezni, hogy a női kajakosoknál a Kovács Katalin, Csipes Tamara duó úgy indulhat el 500 méter párosban, hogy egyetlen válogatót sem nyert – próbálta magyarázni a döntést Storcz.
Ám az indoklás több sebből vérzik. A Kovács, Csipes páros felemlegetésével a kapitány csak tetézi a bajt. Mégis, kit kellene indítani, ha már a győztes Szabó, Kozák egység nem szerepelhet, mert Kozák ötszázon szólóban versenyzik? Storcz csak nem arra akar utalni, hogy háttéralkuk befolyásolják a csapat összeállítását? Másrészt, Csipes, csakúgy, mint Kozák, tagadja az egyeztetés tényét. A maximális kvótaszámra való hivatkozás lehet érdemi szempont. Bár Csipes Ferenc erre is szolgál cáfolattal:
– Az Európa-bajnokságon a Szabó, Kozák, Benedek, Kárász összetételű négyes indul. Szakmailag abszolút megalapozott, hogy a négy lány a vb-n is kvótaszerző helyen végez, és a Csipes, Kovács duóval együtt így is meglenne a maximális hat londoni hely. Másról van itt szó. Paksy Tímeának, a szövetség vezetőivel jó viszonyt ápoló Sztaics István tanítványának kellett helyet csinálni a vb-csapatban.
Súlyos szavak, de tételezzük fel, hogy a kapitányt kizárólag szakmai szempontok vezérlik. Még abban is igazat adhatunk neki, valószínűleg erősebb a magyar csapat úgy, hogy Kozáktól elveszik a kétszáz egyest, s Kovács Katalint ültetik be a négyesbe a vb-n. Ám az nem járja, hogy mindezt a válogatók után ötli ki. Olyan ez, mintha az MLSZ a sportág érdekeire való hivatkozással az aranyérmes Videoton helyett a Debrecent indítaná a BL-ben.
Ősszel, amikor kőbe vésik a magasztos, de rendre megszegésre ítélt válogatási elveket, nem lehet felkészülni a váratlan eseményekre – így például arra, hogy Janics Natasa időközben megfogan –, de legkésőbb az első hazai erőpróba után szólhattak volna Kozáknak, ne erőltesse a kétszáz egyest. Ám a más irányból, más okból is egyre hangosabban bírált Storcz, mint Karinthy rossz diákja, csak az adott „felelést” akarta megúszni, abban bízva, hátha Paksy nyer K–1 200-on, s akkor nem lesz botrány. Hát lett.
Arra pedig végképp nincs mentség, amit Horváth Gábor mondott tegnap:
– Felháborítónak tartom, hogy a kapitány velem, mint a legeredményesebb magyar kajak-kenu szakosztály vezetőjével, az idény során egyszer sem egyeztetett.
Ne feledjük, Storcz és Horváth hosszú éveken át egy csapatban készült, 2000-ben és 2004-ben a négyessel közösen diadalmaskodtak az olimpián. Ha Storcz Horváthtal nem ért szót, akkor kivel?
Kevés vonzóbb tisztség van ma a magyar sportban, mint a kajak-kenu szövetségi kapitányé. Storcz Botond nyilván jót akar, ám titokban kigondolt, nehezen indokolható döntéseivel kihívja maga ellen a sorsot.
Kommunista élharcos volt Magyar Péter rezsicsökkentést eltörlő embere