Nagy-Britanniában a jövőben az ingatlan- és üzlettulajdonosoknak nagyobb szabadságot adnak majd a jogszabályok a betörőkkel és rablókkal szembeni védekezésre. Míg korábban csak az életveszélyes fenyegetettség esetén nézték el a bíróságok a bűnözőkkel szembeni arányos mértékű védekezést, egy David Cameron miniszterelnök által a napokban nyilvánosságra hozott törvényjavaslat értelmében az áldozatok indokolt mértékű erővel léphetnek fel a jövőben azokkal szemben is, akik ingatlanjaikat veszélyeztetik – olvasható a Daily Mail hírportálon.
A javaslat egyike egy olyan kezdeményezési csomagnak, amellyel a kormányfő szigorítani akarja a szigetország igazságszolgáltatását. A politikusokra nagy nyomást gyakorolt döntésükben több múltbéli eset is. A legutóbbi egy Munir Hassan nevű milliomos ügye volt, akit 2009 decemberében két és fél évnyi letöltendő börtönbüntetésre ítéltek, miután megtámadott egy betörőt. A férfi – a testvére segítségével – azután vette a saját kezébe az igazságszolgáltatást, hogy a bűnöző késsel fenyegette meg őt és családját saját bukinghamshire-i otthonukban. Országszerte hatalmas felháborodást váltott ki, hogy miközben öccsét szintén börtönbüntetésre ítélték, az őket fenyegető férfit felmentette a bíróság. Néhány hónappal később Hassan ítéletét felfüggesztett börtönbüntetésre változtatta a bíró. Döntését az eset nyomán keletkezett rossz közhangulattal indokolta. Tíz évvel korábban egy Tony Martin nevű gazda ügye rengette meg sokak igazságszolgáltatásba vetett hitét Nagy-Britanniában. A férfit ugyanis gyilkosságért letöltendő börtönbüntetésre ítélték, miután két betörőt hátba lőtt, s egyikük életét vesztette. A férfiak a tragédia idején tizedjére látogatták meg Martin birtokát.
A szigetországban – ahol évente hivatalos adatok szerint körülbelül 23 ezer erőszakos bűncselekményt követnek el háztulajdonosok ellen – egyre sürgetőbbé vált a meglévő törvények szigorítása – olvasható a cikkben. A törvényjavaslatok között szerepel az is, hogy a korábbinál több bűncselekményt sújthatnak majd életfogytiglani börtönbüntetéssel, illetve hogy a késelések szigorúbb megítélés alá esnek majd a törvény színe előtt.
Már a következő hónapokban hatályba léphetnek a tulajdon védelmére vonatkozó törvénymódosítások. Sokan ugyanakkor attól tartanak, az indokolt mértékű erő fogalma homályos pontot teremthet az igazságszolgáltatásban. Eddig a bíróságok korábbi esetek alapján döntötték el, hogy az életveszélyes fenyegetettség esetén alkalmazott fellépés arányos volt-e.
Jön egy hangfelvétel a Lakatos Márk-féle pedofilbotránnyal kapcsolatban