A drogfogyasztás mértékével összefüggő kutatások eredményei szerint Magyarország „közepesen fertőzött” országnak tekinthető – áll Szabó Máté ombudsman közleményében, amit az ENSZ kábítószer-ellenes világnapja alkalmából tett közzé. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, egyszersmind gyermekjogi biztos arra is felhívta a figyelmet, hogy a középiskolás korú fiatalok legalább negyede már fogyasztott drogot, és az adatok emelkedő tendenciát, a kábítószerek valamelyik fajtájával először próbálkozók életkorának csökkenését mutatják. Az Iskoláskorú gyermekek egészségmegtartása című kutatás, illetve a 8–10. évfolyamon tanuló diákok alkohol- és egyéb drogfogyasztási szokásairól készült felmérések szerint több mint negyedével növekedett a gyógyszerekkel visszaélők száma is.
Az ombudsman felhívta a figyelmet továbbá arra, hogy a vészjósló kutatási adatok ellenére sem sikerült elfogadni az új drogstratégiát és a végrehajtását szolgáló akcióterveket, nincs a megelőzéssel és ellátással foglalkozó szakma számára követhető stratégiai döntés. Szabó Máté arra is figyelmeztet, hogy gyermek- és ifjúsági addiktológia mint önálló ellátási forma nem létezik Magyarországon.
A közlemény szerint a biztos felkérte a kormányt, hogy tegyen sürgős és hathatós lépéseket a gyermekaddiktológiai ellátás megteremtésére és a kapcsolódó gyermek- és ifjúsági pszichiátriai ellátás problémáinak haladéktalan megoldására. Szabó Máté azt is szorgalmazza, hogy a kabinet vagy kezdeményezze soron kívül a kábítószer-probléma kezelésére készített nemzeti drogstratégia akcióterveinek kidolgozását, elfogadását, vagy alakítson ki új nemzeti drogstratégiát, s tekintse át a teljes kábítószerügyi szabályozást.
Funk Sándor, a Nyírő Gyula Kórház addiktológiai osztályának vezetője lapunknak kifejtette, hogy a gyermekaddiktológiai ellátás intézményi megteremtésére nagy szükség lenne, de pénz-, illetve akarathiány miatt évek óta nem történt ebben a kérdésben előrelépés.
– A gyermekbelgyógyászat a szenvedélybeteg fiatalokkal nem foglalkozik, a felnőtt addiktológia pedig sem infrastrukturális, sem pedig személyzeti szinten nincs felkészülve a gyermekek ellátására – sorolta a nehézségeket Funk Sándor. Hozzátette: a drogproblémával érkező tinédzsereket nagyon nehéz kezelni, mert a szerhasználattal együtt általában magatartászavar is jelentkezik, és a kezeltek legtöbbje nem tartja magát szenvedélybetegnek.
– Szüleik hozzák be a fiatalokat az osztályra, akik a hétvégi bulik közeledtével általában kisétálnak az ajtón. Arra pedig nincs jogszabályi felhatalmazás, hogy az orvosok, illetve a nővérek visszatartsák őket – tette hozzá Funk Sándor. Hangsúlyozta, a fiatalok között a 12-13 éves korosztály általában marihuánát, amfetamint, ragasztószereket, illetve nyugtatószereket használ.
A kormány hatályos drogstratégiájáról szólva Funk Sándor kijelentette, a jogszabály leginkább az ártalomcsökkentésre koncentrál, míg a gyógyítás, illetve a rehabilitáció háttérbe szorul.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium lapzártáinkig nem reagált az ombudsman véleményére.
Bayer Zsolt: A szörnyek tényleg köztünk járnak