Szeptember elsejétől életbe lép a népegészségügyi, azaz a chipsadó, amely a cukrozott üdítőitalok árát öt, az energiaitalokét pedig kétszázötven forinttal emeli meg literenként – adta hírül tegnap a Hír TV.
A sós chipsek és az ételízesítők kilogrammonként 200 forinttal lesznek drágábbak csütörtöktől. Fodor Attila, a CBA kommunikációs igazgatója arra hívta fel a figyelmet a hírrel kapcsolatban, hogy a már boltokban lévő készletekre nem kell alkalmazni az új adót, a szeptember elseje után az üzletekbe szállított termékek esetében azonban igen. A szakember azt is kifejtette, eddig nem tapasztaltak felvásárlást ezekből a termékekből, viszont arra számítanak, hogy a rendelkezés életbelépését és az áremelkedést követően a forgalom visszaesik. Ismeretes, hogy az új adótól évi húszmilliárdos bevételre számít a kormány, amit az egészségügyi rendszer helyzetének javítására fordítanak majd.
Újabb éhséglázadások? A hihetetlen magasságokba emelkedő élelmiszerárak a globális politikai stabilitás kulcsfontosságú tényezőjévé és az „arab tavaszhoz” hasonló folyamatok elindítójává válhatnak – olvasható a Központi Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Intézetének (CSIS) elemzésében.
A Johanna Nesseth Tuttle vezető elemző tollából származó írás szerint az elkövetkező négy évtizedben várhatóan újabb kétmilliárddal emelkedik majd a bolygónkon élők száma, ezért fontos tisztában lenni azzal, hogy a tavaszi tunéziai zavargások – amelyek nyomán elindult az észak-afrikai diktatúrák összeomlása – részben az emelkedő élelmiszerárak miatt robbantak ki. – Vajon a jövőben az éhség együtt fog járni a bizonytalansággal? – teszi fel a kérdést a szerző.

Budapestre érkezik ma Erdogan török elnök, részleteket közölt a TEK a védelméről