Nyílt titok Ukrajnában, hogy hamisítják a nemzeti italnak számító vodkát, a nemzeti és a külföldi valutákat, a diplomákat, a személyi igazolványokat, a gyógyszereket, az élelmiszereket. Újabban azonban új üzletágból próbálnak meggazdagodni a műfaj művelői: már a tehergépkocsikat és a kerékpárokat is hamisítják.
Az adómilícia munkatársai az észak-ukrajnai Poltava megyében Kremencsug város mellett bukkantak rá arra az illegális gépkocsiüzemre, amely a sokat látott és tapasztalt munkatársakat is meglepte. Arra ugyanis nem számítottak, hogy a jelentéktelen kis falu határában egy hivatalosan nem létező gépkocsigyárat fedeznek fel. A nagy területet elfoglaló, hatalmas hangárokban, szabályosan kialakított üzemrészekben folyt a termelés. Az UNIAN hírügynökség jelentése szerint a Kraz típusú teherautók előállítására szakosodott gyár futószalagjáról évente száz gépkocsi került le. A gyártási folyamat több szakaszban történt. Külön csarnokban újították fel a már használaton kívül helyezett gépkocsikból kiszerelt hajtóműveket, a másikban a karosszériaelemeket festették le, a gépkocsikat szerelték össze. Egy harmadikban azokat az utólagos munkálatokat végezték, amelyekkel a vállalkozás termékeit eladhatóvá tették.
Az adómilícia megjelenésekor az egyik hangárban nyolc darab értékesítésre váró, a típustól függően 250-350 ezer hrivnyára (5,5-7,7 millió forint) taksált gépkocsit találtak. A szakértők szerint a hamisítványok külsőleg szinte tökéleteseknek tűnnek, ám belsőleg, elsősorban a motorokba beépített használt alkatrészek miatt, már nem csupán minősíthetetlenek, hanem egyben veszélyesek is. Bármelyik pillanatban lerobbanhatnak ugyanis, sőt akár részeikre is hullhatnak, komoly közlekedési balesetet idézve ezzel elő. Ennek ellenére az illegális üzemnek soha nem voltak értékesítési problémái, mivel termékeiket lényegesen alacsonyabb áron kínálták az érdeklődőknek.
A szakértők szerint az illegális üzemet működtető bűnözők nem csupán az Ukrajnában és Európa számos országában népszerű Kraz gépkocsik hivatalos ukrán gyártójának, hanem az ország külkereskedelmének is jelentős károkat okoztak. A tényleges veszteségek mértékére, a vállalkozásban érdekelt személyek kilétére s azok tartózkodási helyére azonban már csak a nyomozás deríthet fényt.
Ugyancsak a nyomozókra vár azon bűnszövetkezet tevékenységének a feltérképezése is, amely a vásárlók körében nagy népszerűségnek örvendő cseh Fort és az orosz Szaljut típusú kerékpárok sorozatgyártásával foglalkozott. A kijevi Trojescsinszkij piac közvetlen szomszédságában létrehozott miniüzemben naponta mintegy tucatnyi márkás kerékpár került le a futószalagról. A vállalkozás, amelyet egy 44 éves férfi működtetett, a külföldön beszerzett alkatrészekből összeszerelt kerékpárok darabjait 100-130 dollárért (20-26 ezer forint) árusította.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
