Atípusos tüdőgyulladás: több mint 100 halott

Eddig 111 ember halálát okozta és valószínűleg összesen 2781 személyt fertőzött meg az atípusos tüdőgyulladás az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb mérlege szerint.

MNO
2003. 04. 11. 6:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A WHO genfi székhelyén közzétett, csütörtök délutáni állapotot tükröző adatok azt mutatják, hogy Kínában, a szárazföldi országrészben 1290 személyt fertőzött meg és 55 halálos áldozatot követelt az akut légúti szindróma (SARS) néven ismertté vált rejtélyes betegség. Hongkongban, a kínai fennhatóságú egykori brit koronagyarmaton 998 SARS-esetet észleltek, a betegség szövődményeibe 30 személy halt bele. Szingapúrban csütörtökig 126 esetet észleltek és 9 ember halt meg. Vietnamban változatlanul 62 esetet és 4 halálos áldozatot tartanak nyilván, Thaiföldön hét fertőzést és két halottat. Malajziában három SARS-esetet jegyeztek fel – ezek egyike halálos kimenetelű volt -, Tajvanon pedig 19 esetet, de közülük egyik sem követelt halálos áldozatot.

Az Ázsián kívüli országok közül Kanadát sújtja leginkább a rejtélyes betegség. Az észak-amerikai országban a WHO adatai szerint 97 esetet jelentettek és 10 ember vesztette életét. A kanadai hatóságok ezzel szemben 253 esetről és ugyancsak tíz halálos áldozatról számoltak be. Kanadában óvintézkedésként ideiglenesen megtiltották, hogy a fertőzésnek gyaníthatóan kitett személyek vért adjanak, bár egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a SARS vérátömlesztés vagy vérkészítmények beadása útján terjedne.

Az Egyesült Államokban a WHO szerint 154 – az amerikai egészségügyi hatóságok valamivel későbbi közlése szerint 166 – SARS-eset vált ismertté, ám egyik beteg sem halt meg. Julie Gerberding, az atlantai népegészségügyi központ igazgatónője közölte, hogy az Egyesült Államokban 60 személyt szállítottak a betegség miatt kórházba, és egyet helyeztek lélegeztető gépre. Az európai országok közül a WHO adatai szerint Németországban hat, Nagy-Britanniában öt, Franciaországban négy, Olaszországban három, Romániában, Svájcban, Spanyolországban és Írországban pedig egy-egy SARS-eset vált ismertté, ám egyik sem követelt halálos áldozatokat.

Magyarországon eddig nem találtak fertőzött személyt.

Sanghajban két amerikai állampolgárt és további öt külföldit szállítottak kórházba pénteken az atípusos tüdőgyulladás gyanújával. A sanghaji amerikai konzulátus tájékoztatása szerint a hét kórházba került személyről egyelőre nem derült ki, hogy valóban a gyakran súlyos következményekkel járó betegséget kapták el. A konzulátus tájékoztatása először kilenc külföldi fertőzöttről szólt, ezt a kórházi források hétre módosították. Azt nem részletezték, hogy milyen nemzetiségűek az orvosi felügyelet alá helyezett személyek.

Egy kínai egészségügyi szakértő pénteken arról számolt be, re Kuangtung (Guangdong) tartományban megfékezték a betegség terjedését, de a kormány állítása ellenére még nem tartják teljesen ellenőrzés alatt a kórt.

Hongkongban szigorították a tüdőgyulladás elszigetelését célzó intézkedéseket. Csütörtökön rendeletet hoztak nyilvánosságra, amelynek értelmében, minden olyan személy, akit fertőzöttnek nyilvánítottak, 10 napon át köteles otthon tartózkodni. Ellenkező esetben karanténba küldik, vagy börtönbe is zárhatják. Egy ötvenes-hatvanas éveiben járó fertőzött személy megszökött a karanténból, de az illetőt a rendőrök visszaszállították – közölték a hongkongi hatóságok pénteken. (RTL Klub online)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.