Magyarország három modellt követhetne: a britet, a kanadait, illetve az európaiak egyikét. Nagy-Britanniában majdnem mindenki biztosított, az állam gyűjti be a járadékot, az egészségügyi szolgáltatók az államnak dolgoznak, aki pedig jobb ellátást szeretne, az megvásárolhatja azt. Kanadában a kormány finanszírozza a rendszert, de magánszolgáltatók vannak. A kontinentálisok közül a francia, a német, illetve a holland rendszer vegyes modell – mondta a politikus.
Bill Clinton rámutatott: az amerikai, a svájci és a kanadai egészségügyi rendszer a legdrágább a világon. Az egykori elnök szerint jelenleg egyik egészségügyi rendszer sem tökéletes. A világon mindenhol problémát jelent az egészségügyi költségek növekedése és a civilizációs egészségügyi problémák, mint például a gyerekkori cukorbetegség ugrásszerű terjedése az USA-ban és az Egyesült Királyságban, vagy az érrendszeri betegségek Indiában.
Az egykori elnök az egyik budapesti szállodában rendezett gálavacsorán mondott beszédet, a hotel előtt számos újságíró és turista várta az érkezését. Sajtóhírek szerint Clinton 50 millió forintért tartott előadást, a pénzt felesége elnöki kampányára fordítja majd.
A gálavacsorán számos üzletember mellett részt vett többek között Kóka János gazdasági miniszter, Draskovics Tibor tárca nélküli miniszter, April H. Foley amerikai nagykövet és Dávid Ibolya, az MDF elnöke is. A vacsoráért 250 ezer forintot kelllet fizetnie a résztvevőknek.
Az egykori amerikai elnök a Central European Bussines Centre (Közép-európai Üzleti Központ) meghívására érkezett Budapestre szombaton kora délután. Bill Clinton nem utazott szombat este tovább, hanem Budapesten töltötte az éjszakát, vasárnapra pedig városnézést is beiktatott a programjába.
A gálavacsora előtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel Magyarország uniós helyzetéről és a jövő évi amerikai elnökválasztásról tárgyalt Bill Clinton.
(HírTV, MTI)