Vissza a múltba: Munkásőr utca Csepelen

Lenin utca, Kun Béla út, Tanácsköztársaság tér. Sok településen ezek még ma is olvasható nevek. 1990 után azonban már nem nagyon neveztek el új utcákat hasonlóképpen. Csepelen azonban megállt az idő, vagy inkább visszafordult: 2005-ben a Munkásőr nevet kapta az egyik utca.

MNO
2007. 10. 03. 11:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2005 mérföldkő volt a Csepel Művek (CSM) történetében. Egészen addig ugyanis nem voltak hivatalos utcanevek a budapesti viszonylatban is nagy területet elfoglaló ipari övezetben. A gyáróriás privatizációja során több száz tulajdonos és még több vállalkozás volt bejelentve egyetlen címre, a Gyepsor utca 1. szám alá. Ennek az elképesztő állapotnak vetett véget a Csepeli Önkormányzat, amikor 15 évvel a rendszerváltás után – és egyben 15 éves késéssel – a Csepel Művek utcaneveiről döntöttek a kerület képviselői.

Az ipartelep utcáinak elnevezése a régi, nem hivatalos gyári neveket követte. Ilyen a Motorkerékpárgyár, Varrógépgyár, Célgép utca, melyek az egykori gyáregységekre utalnak. Ezt az elvet a képviselő-testület minden tagja elfogadta, vita csak néhány utcanévből adódott. Az egykori munkásőrlaktanya melletti kis utca nevéből is vita lett, azt ugyanis a Fidesz Hengerdomb utcára szerette volna elnevezni – ezt a területet ugyanis már Weiss Manfréd korában is így hívták a munkások. Hiába volt azonban az ellenzéki párt minden érve, javaslata, az önkormányzat MSZP-s többsége mindet elutasította. Bármilyen furcsán is hangzik, az MSZP-nek köszönhetően a munkásőrség laktanyája melletti utcának így – hivatalosan legalábbis – egyáltalán nem lett neve.


A CSM-ről az önkormányzati döntés után, 2005-ben jelent meg az első térkép a hivatalossá vált utcanevekkel. A térképet az a Csepel Művek Ipari Park Szolgáltató Kht. adta ki, melynek cégvezetője Takács József MSZP-s önkormányzati képviselő. Csakhogy a CSM-ről kiadott térképen volt egy kis hiba: a hivatalos utcanevek mellett a névtelenül maradt utcához is került egy név: ez lett a Munkásőr utca.

Ami ezután történt, már nehezebb rekonstruálni. Lehetséges, hogy a Csepel Művek térképét több térképkészítő cégnek is elküldte a kht., így 2006-ra gyakorlatilag az összes Budapest és Magyarország térképen megjelent a csepeli Munkásőr utca. És az utcanevek olyanok, mint az emberek nevei: ha egyszer bekerülnek egy adatbázisba, megváltoztatni őket már szinte lehetetlen. A Munkásőr utca, ha képletesen is, de Budapest és Magyarország után elfoglalta Európát: előbb a kontinens térképein jelent meg, majd a világtérképeken is. Így történhetett meg, hogy ma már a Google világtérképén is szerepel Csepel eme újdonsült büszkesége.

(csepel.info)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.