A Szelmő-hegyi barlangban tartott tájékoztatón a miniszter hangsúlyozta: fontos, hogy az önkormányzatok ne sorolják át építési területté azokat a még nem beépített telkeket, amelyek alatt barlangrendszerek húzódnak. Fodor Gábor emlékeztetett arra, hogy a közelmúltban a Gellért-hegyi kristálybarlang bejárata előtt nagy mennyiségű építési törmeléket halmoztak fel. A zöld hatóságok az építtetővel visszaállítatták az eredeti állapotot, a szakértői vélemény szerint a barlangot nem érte károsodás – tette hozzá.
A tárca vezetője elmondta, hogy a Szemlő-hegyi barlang egy felső szintű járata felett egy támfal engedély nélküli építését kezdték meg, a hatósági szemlét követően az építkezést leállították, azonban az októberben újraindult. A hatóság feljelentést tett a rendőrségen, az eljárás még folyamatban van. Fodor Gábor az eset kapcsán úgy fogalmazott: "az építtető hiába húzza fel rohamtempóban az ingatlant, soha nem fog építési, illetve használatba vételi engedélyt kapni".
A környezetvédelmi miniszter azt szorgalmazza, hogy a jövőben az építési engedélyek kiadásakor vegyék figyelembe, a barlangok közelségét. Példaként a József-hegyi barlangot említette, amelynek 30-50 méteres mélységben húzódó járatai felett lakóházak bontása történik. A munkálatok engedéllyel folynak ugyan, de a munkagépek súlyát illetően a hatóság nem tett kikötéseket, így a járatok könnyen sérülhetnek.
Pozitív példaként a Molnár János barlangnál folyó szálloda építését említette a miniszter, az épület falai nem terjeszkednek a barlang fölé, így nem terhelik annak falait. Az építtetők kötelezettséget vállaltak arra is, hogy a képződmény könnyen megközelíthető marad. Magyarországon jelenleg 4.022 ismert barlang található, ebből 152 Budapest területén. Minden barlang törvény általi védettséget élvez, 145 fokozott, 304 pedig megkülönböztetett védelem alatt áll. A 8 úgynevezett idegenforgalmi barlangot tavaly 440 ezren látogatták meg.
(mti)