Karácsony körül indul a jótékonykodási szezon. A magukra valamit is adó társaságok ilyenkor felkarolnak valamilyen nemes ügyet, némelyek szerényen, hírverés nélkül, mások óriási csinnadrattával segítik a rászorulókat. – A cégek egy része karácsony előtt kap észbe, és gondolkodik el azon, hogy kinek és mivel segíthetne – nyilatkozta lapunknak Molnár Klára, a Magyar Adományozói Fórum igazgatója.
Az utóbbi években egyértelműen nőtt azoknak a száma, akik szükségét érzik a társadalmi felelősségvállalásnak, ezen belül is az adományozásnak. Az adományozói fórum tanulmánya szerint az általuk megkérdezett 37 nagy cég tavaly 4,9 milliárd forintot fordított jótékony célra, ennek tizedét az állami kézben lévő társaságok adományai teszik ki.
A magántőke kezében lévő cégek sorában első helyen a Magyar Telekom áll. Itt több mint 1,3 milliárd forintot szántak jótékony célra. Az állami cégek listáját 434 millió forinttal a Magyar Posta Zrt. vezeti, a rangsor második helyén – 27,1 millió forinttal – az Állami Autópálya Kezelő Zrt. áll. A nettó árbevételt tekintve a Kereskedelmi és Hitelbank Zrt. szán a legtöbbet adományokra, a bevételük majd 0,4 százalékát.
Ez az arány már majdnem megfelel a nemzetközi gyakorlatnak, külföldön általában a bevétel fél százalékát fordítják jótékony célokra a cégek. Az adótörvény is támogatja a civil szervezetek segítését. A cégek a közhasznú társaságoknak adott összeg egészét, a kiemelten közhasznú társaságoknak nyújtott támogatásnak pedig a másfélszeresét leírhatják az adójukból. A kis- és közepes vállalatok körében elsősorban a vidékiek járnak elöl jó példával, mivel ők aktívabban részt vesznek helyi közösségük életében, mint a fővárosi cégek.
A jótékony célra fordított öszszeg nagyságát egyébként nagyon nehezen lehet megbecsülni, mert a vállalkozások egy része nem szolgáltatással, önkéntes munkával segíti a civil szervezeteket. Kifestik az épületet, játszóteret építenek, vagy más, profiljukba vágó tevékenységet végeznek. A társaságok többféle módszert alkalmaznak a támogatott szervezetek kiválasztására, de arra a legtöbben figyelnek, hogy a cégük tevékenységi köréhez közel álló szervezetnek juttassák adományaikat. A nagyobb vállalatok több évre szóló stratégiát dolgoznak ki, majd megpályáztatják a jelentkezőket, van ahol külön felelőse is van az adományozásnak. Mások a hozzájuk érkező kérések közül válogatnak, míg vannak olyanok is, akik már eleve tudják, hogy mely szervezeteknek szeretnének adni. Ugyanakkor – akár az élet más területein – az adományozásnál is jelentős szerepe van a személyes ismeretségnek.
Azt ugyan megbecsülni sem lehet, hogy a pénzek hány százalékát kapják a „jó ismerősök” szervezetei, de a magyar viszonyokat ismerve nem elhanyagolható hányadról lehet szó. A Magyar Adományozói Fórum felméréséből kiderül, hogy Magyarországon szűk kör dönt az adományok sorsáról, többnyire a cégvezetők mondják meg, hogy kinek mennyi jár. Nyugat-Európában ez a gyakorlat ritkább, ott a társaságok igyekeznek minél több szereplőt bevonni a döntéshozatalba, még az is előfordul, hogy a cég partnereinek a véleményét is kikérik. De más területeken is van behoznivalónk. Az adományozói fórum elemzése szerint a nemzetközi példákhoz képest a magyar adományozói kultúra elmaradott, többnyire még mindig a gazdasági érdekek, mintsem a felelősségérzet a legfőbb mozgatórugó. A szponzorok – legyenek akár cégek, akár magánszemélyek – a támogatások során a gesztusérték mellett hasonló súllyal vizsgálják a reklám lehetőségét, ezért a sporttevékenységek támogatása áll a szponzorációs programok középpontjában. Bár a névtelen adakozás már bevett szokássá vált Magyarországon, mégsem élvez akkora népszerűséget, mint a reklámkampányra épülő szponzorálások. – A leggyakrabban támogatott szervezetek – akár a világ más tájain – nálunk is az egészségügy területéről kerülnek ki, de a gyermekeket és a szociálisan rászorulókat segítők szintén népszerűek. Környezetvédelmi és kulturális célokra még manapság is nagyon nehéz támogatókat találni – nyilatkozta Molnár Klára.
Csécsi László

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.