Az OVB elutasította a törvénymegerősítő népszavazási kezdeményezéseket

Négy törvénymegerősítő népszavazási kezdeményezést, és újabb, nagy számú komolytalannak minősített kezdeményezéseket utasított el kedd esti ülésén az Országos Választási Bizottság (OVB). Álláspontjuk szerint a törvénymegerősítő népszavazásban nincs hatásköre. Az OVB átadta a havannai és berlini külképviseleten leadott szavazatokat az illetékes fővárosi választási bizottság képviselőjének.

MNO
2008. 01. 22. 18:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A négy törvénymegerősítő népszavazási kezdeményezésben a magánszemélyek kérdései arra utaltak, hogy a választók elfogadnák-e az egészségbiztosítási pénztárakról és a kötelező egészségbiztosítás természetbeni ellátásainak igénybevételéről hozandó törvényt, vagy sem. A testület azért utasította el érdemi elbírálás nélkül a kérdések hitelesítését, mert a megerősítő népszavazás ügye a jogszabályok szerint az Országgyűlés hatáskörébe tartozik.

A testület a komolytalannak minősített kezdeményezéseket nem határozatban, hanem levélben utasította el, ugyanúgy, ahogy korábbi ülésein. A levélformát a testületi tagok közül többen azzal indokolták, hogy nem kívánják lejáratni a demokratikus intézményt, és azt sem szeretnék, ha a „vicces” kérdések megjelennének a Magyar Közlönyben. Még a testület korábbi ülésén alakult ki vita arról, hogy van-e jogi lehetőség arra, hogy ne határozatban, hanem levélben válaszoljanak a beadványozónak. Az OVB nyolc tagja közül akkor, ahogy most is, ketten ellenezték a levélformát.

Az elutasított kérdések között szerepelt például: egyetért-e azzal, hogy Seherezádé kapjon posztumusz irodalmi Nobel-díjat, Győzike legyen az oktatási és kulturális miniszter, a kormányfő kapjon űrhajós kiképzést, a gyógyszertárakban is lehessen benzint tankolni, vagy hogy az Európai Unió szövetségi itala a tokaji aszú legyen? A csaknem 80, ötletbörzébe illő népszavazási kezdeményezést egyetlen magánszemély, B. Z. nyújtotta be. Az egyik kérdésből kiderült a beadványozó feltételezett célja; ebben B. Z. arról írt, hogy „az alkotmányreform és Gyurcsány Ferenc távozása” érdekében nyújt be „tömegével” kérdéseket.

Átadták a külképviseleti szavazatokat

Az Országos Választási Bizottság (OVB) kedd esti ülésén átadta a havannai és berlini külképviseleten leadott szavazatokat az illetékes fővárosi választási bizottság képviselőjének. A január 27-én Budapest 15. számú választókerületében tartandó időközi parlamenti választásra érkezett két voksot a testület nem tekinthette meg, azt vasárnap bekeverik a többi szavazat közé. A választási törvény értelmében a külképviseleteken is lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a külföldön tartózkodó magyar választópolgárok is élhessenek szavazati jogukkal. A külképviseleti voksolást a magyarországi választások előtt egy héttel tartják. A mostani időközi választásra ketten jelezték, hogy külképviseleten adják le szavazatukat: egyikük az első fordulóban Havannában, míg másikuk mindkét fordulóban Berlinben voksol. A két szavazó vasárnap megjelent a képviseleteken, így a részvétel hivatalosan százszázalékosnak tekinthető. A külképviseleteken leadott szavazatokkal járó költségeket a távirati irodának nyilatkozó választási szakemberek legkevesebb 600-800 ezer forintra becsülték. Az OVB ülésén Szigeti Péter, a testület elnöke bontotta fel a Havannából és Berlinből repülőn kísérővel érkezett két csomagot, majd átadta a helyi bizottság megjelent képviselőjének. A dobozokban érkezett szavazatok titkosságát dupla boríték őrzi. Ezeket a voksokat csak a vasárnap esedékes magyarországi választást követően számolják meg, miután azokat bekeverték a többi leadott szavazat közé.

A január 27-én Budapest 15. számú választókerületében tartandó időközi parlamenti választást az októberben elhunyt Deák András (KDNP) megüresedett képviselői helyére kellett kiírni. Az időközi választásra Lakos Imrét, a kerület alpolgármesterét (aki listáról jelenleg is az Országgyűlés tagja) az SZDSZ és az MSZP közös jelöltjeként, Rétvári Bencét, a fővárosi KDNP-frakció tagját a Fidesz és a KDNP közös jelöltjeként vették nyilvántartásba. Az indulók között van az MDF-es Csapody Miklós (aki pártlistán ugyancsak parlamenti képviselő), és a MIÉP színeiben Fenyvessy Zoltán, a párt alelnöke. A választás első fordulója akkor lesz érvényes, ha a választópolgárok legalább fele szavaz, és akkor lesz eredményes, ha az egyik jelölt megszerzi a szavazatoknak több mint a felét. Érvénytelen vagy eredménytelen választás esetén a választás második fordulóját február 10-én tartják meg. Az időközi választás idején ugyanazok a jogszabályok érvényesek, mint általában az országgyűlési választások idején, így például péntek éjféltől kampánycsend lép életbe.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.