Büntethető lett volna a Blaha Lujza téri 12 éves késelő?

A Blaha Lujza téren késelő 12 éves fiú miatt a fiatalkorúak büntethetőségét tervezik. Mint ismert, a 12 éves fiú múlt hét csütörtökön szúrt combon egy 15 éves fiút. Mivel a tettes gyermekkorú, büntethetőségét a büntető törvénykönyv kizárja. A BRFK ugyanakkor közölte azt is: miután a gyerek „egy fővárosi gyermekvédelmi intézmény lakója és mivel onnan állandóan megszökik, eltűnés miatt körözés hatálya alatt áll.” Az MNO-nak kedden este nyilatkozott az Országos Gyermekvédelmi Szakértői Bizottság tagja, aki elmondta: a 12 éves fiú életellenes cselekedetet követett el, így zárt körülmények közé lehetett volna venni.

MNO
2008. 01. 15. 19:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakértő elmondta, hogy a Blaha Lujza téri késelő ügye azért bonyolult, mert a jogi státuszáról nem volt semmi irata, így a jogállása bizonytalan, és nem lehet tudni, hogy mely paragrafusok vonatkoznak rá.

Az 1997. évi XXXI., a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény kimondja: (4. § b)) a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény (a továbbiakban: Szmtv.) szerint a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyre, amennyiben az ellátás igénylésének időpontjában az Szmtv.-ben meghatározottak szerint a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodási jogát a Magyar Köztársaság területén gyakorolja, és a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény szerint bejelentett lakóhellyel rendelkezik. (3) E törvény szerint kell eljárni az (1) és (2) bekezdésben meghatározott személyeken kívül a Magyar Köztársaság területén tartózkodó nem magyar állampolgárságú gyermek védelmében is, ha az ideiglenes hatályú elhelyezés vagy más ideiglenes hatósági intézkedés elmulasztása a gyermek veszélyeztetettségével vagy elháríthatatlan kárral járna.

A törvény továbbá arról is rendelkezik, hogy: (81/A. § (1)) ha az átmeneti vagy tartós nevelésbe vett gyermek egészségi vagy pszichés állapota következtében saját vagy mások életét, egészségét közvetlenül veszélyeztető magatartást tanúsít és ez csak teljes körű ellátásának azonnali, zárt körülmények közötti felügyeletével hárítható el, a speciális gyermekotthon vezetője a gyermeket személyes szabadságában korlátozhatja. b) a 77. § (1) és a 80. § (1)-(2) bekezdésében meghatározott átmeneti vagy tartós nevelésbe vételi eljárással érintett speciális szükségletű gyermek nevelési felügyeletét rendeli el, ha a gyermek egészségi vagy pszichés állapotának zavara következtében olyan magatartást tanúsít, amely – saját vagy mások életére, testi épségére – jelentős veszélyt jelenthet, illetve közvetlen és súlyos veszélyt jelent, feltéve, hogy ez csak zárt körülmények között biztosított teljes körű ellátással, kivizsgálással és terápiával hárítható el.

A szakértő arra a kérdésre, helyesen jártak-e el a tettes ellen, úgy nyilatkozott: miután nem tudjuk, melyik jogrend alá vonatkozik, így helyesen cselekednek, attól függetlenül, hogy Magyarországon követte el, a saját államának jogszabályai vonatkoznak rá. „Csak azt tudjuk tenni, hogy megkíméljük a következő szembejövőt attól, hogy vele is ugyanezt tegye” – tette hozzá a gyermekvédelmi szakember.

(net.jogtar.hu, MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.