Demszky több pénzt tartana meg a fővárosiak adójából

A gazdasági mutatók szerint a főváros gazdasága jobban prosperál az országosnál, az adóbevételek elosztása miatt azonban 2008-ban a korábbiaknál kevesebb pénz jut működtetésre és fejlesztésre Budapesten - mondta a főpolgármester szerdai sajtótájékoztatóján. A főpolgármester ezért újragondolná az adók elosztását. Időközben új gazdára találtak a tavaly vásárolt Nissan terepjárók is.

MNO
2008. 01. 16. 23:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Demszky Gábor (SZDSZ) úgy fogalmazott: Budapest az ország gazdaságának motorja, amely egyre kevesebb üzemanyaghoz jut, ennek ellenére egyre jobb teljesítményt nyújt. A főváros GDP-je a Budapest nélküli országos átlag háromszorosa, s ez meghaladja az Európai Unió átlagát is – tette hozzá a főpolgármester.

Országos szinten Budapesten a legmagasabb a foglalkoztatottság és itt a legalacsonyabb a munkanélküliség; a bruttó jövedelmek a fővárosban 49 százalékkal magasabbak, mint vidéken. A cégek mintegy 40 százaléka, a Magyarországon jelen lévő külföldi vállalatoknak pedig 60 százaléka működik Budapesten – sorolta a főváros gazdasági adatait Demszky Gábor.

A városvezető elmondta: 2006-ban a fővárosban 417 milliárd forint személyi jövedelemadó keletkezett, az újraelosztás és az egyes elvonások után azonban ennek mindössze 1,3 százaléka, 5,3 milliárd forint maradt helyben. Tavaly ugyanakkor a vártnál 11 százalékkal, azaz 18 milliárd forinttal több iparűzési adót fizettek be Budapesten.

A főpolgármester szerint 2008-ban még nehezebb lesz a helyzet, mivel nem változik, s így reálértékben csökken a BKV és az egyéb intézmények normatív támogatása. További problémát jelent, hogy az agglomerációs települések körülbelül 15-20 milliárd forintba kerülnek a fővárosnak – például a fővárosban tanuló 16 ezer agglomerációs diák miatt – ezt azonban sem az állam, sem a környező önkormányzatok nem térítik meg. A szabad demokrata politikus szerint ez "igazságtalan és méltánytalan", mert az agglomerációs települések egy része "jól áll" anyagilag.

Ugyancsak a fővárosnak jelent terhet, hogy a kerületek sorra "szabadulnak meg" iskoláiktól, s a jogszabályok szerint ezek üzemeltetését a fővárosnak kötelező átvennie. Demszky Gábor hangsúlyozta: a Fővárosi Önkormányzat inkább besegít az intézmények fenntartásába annak érdekében, hogy az iskolák a kerületeknél maradjanak.

A főpolgármester úgy fogalmazott: Az adó- és költségvetési szabályok büntetik Budapestet, és az adóelosztás újragondolására lenne szükség.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.