A szakszervezet határozatlan idejű sztrájkot hirdetett, a MÁV Cargo Zrt. munkavállalói szolidaritási sztrájkkal csatlakoznak. Bárány Balázs, a VDSZSZ alelnöke elmondta, hogy ezidáig a MÁV Zrt. és a MÁV Start Zrt. vezetésével nem sikerült megállapodni a még elégséges szolgáltatásokról, így szerintük február 1-jétől bárhol káosz alakulhat ki a vasúti közlekedésben.
Gaskó István a Lánchíd Rádiónak elmondta, hogy terveik szerint a munkabeszüntetés ideje alatt minden vonalon naponta négy vonat közlekedne.
A VDSZSZ a három, a sztrájkban érintett társaságok munkavállalói részére nettó 250 ezer forint kifizetését követeli a MÁV Cargo Zrt. privatizációs bevételéből. Ezen felül a 2008. január 1-jén a társaságba vitt MÁV Gépészeti Zrt. és a 2007. július 1-jén kiszervezett MÁV Start Zrt. munkavállalói részére 10 százalékos alapbérfejlesztést is követelnek, a személyszállítási cég esetében július elsejéig visszamenőlegesen.
Gaskó István hozzátette: az alapbér-fejlesztés a 2008. évi bérfejlesztésen felül értendő, a VDSZSZ a többségben mozdonyvezetőket tömörítő MÁV Trakció Zrt.-nél is kollektív munkaügyi vitát kezdeményezett a követelés elérése érdekében. Gaskó István kifejtette, hogy a kiszervezés miatt a MÁV leányvállalatainál dolgozókat 25-30 százalékos keresetveszteség éri, a sztrájkkövetelések ezt a veszteséget kompenzálnák. A Liga elnöke elmondta, hogy a sztrájk megkezdésekor mintegy 2600 dolgozó (40 százalékuk tagja a VDSZSZ-nek) teljesít szolgálatot a vasúttársaságoknál. Reményét fejezte ki, hogy minél többen csatlakoznak a munkabeszüntetéshez. Gaksó István szerint a sztrájkkövetelések nem túlzóak. A MÁV Start Zrt. és a szakszervezet között már létrejött az egyezség a követelések teljesítéséről, amikor a menedzsment az utolsó pillanatban visszavonta ajánlatát.
A Liga közleménye rámutat: Kóka János korábbi gazdasági és közlekedési miniszter ígérete alapján szakszervezetük korábban csak azzal a feltétellel járult hozzá a cég privatizálásához, ha a munkavállalók részesedhetnek a MÁV Cargo Zrt. tulajdonlásából. Ábrahám Gergely, a GKM szóvivője ezzel kapcsolatban elmondta: 2005-ben valóban felmerült a dolgozói tulajdonszerzés lehetősége a szakszervezetekkel folytatott tárgyalásokon, az akkori miniszter ezt azonban egy hosszabb távra szóló – például a reálbéremelés mérséklését is tartalmazó – megállapodás esetén tartotta volna elképzelhetőnek.
(MTI, Lánchíd Rádió)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.